Tedd egyszerűbbé az életed!

Rend/szerezz

Rend/szerezz

Tedd rendbe a nappalid!

2017. december 14. - Rendszerezz

 

Bármekkora is a lakásunk, van benne egy központi hely, általában a legnagyobb helyiség az otthonunkban, amit nappalinak hívunk.

living-room4

Egyre több funkciót tölt be ez a helyiség, sok esetben magába foglalja a családi összejövetelek, beszélgetések, tévézés, étkezés, háló, dolgozó, vagy akár a konyha funkcióit is.

Éppen ezek miatt fontos, hogy rendezettséget mutasson a lakásod ezen része, hogy igazán a feltöltődés helye lehessen.

 

Számomra a konyha után (ahol a legtöbb dolgom szokott akadni), a nappali az a rész, ahol a leggyakrabban kell takarítanom, mivel az otthontartózkodásunk idején itt vagyunk a legtöbbet. Tehát a nagy rendrakást a konyha végeztével, a nappaliban folytatom. Ez is a semleges területekhez tartozik, ahol több a közösen használt holmi, tehát itt is szabadabban tudsz egyedül szelektálni.

 

Ideális esetben ugyanazt az elvet javaslom, ha megteheted, mint amit a konyhánál írtam.

(https://rendszerezz.wordpress.com/2017/12/04/a-konyha-rendbetetele/)

  1. Egy nagyobb méretű lepedőt teríts le egy másik, a nappalihoz közel eső helyiségbe. A bútorok kivételével hozd ide a nappalidból és a lakás minden pontjából azokat  a tárgyakat, amiket a nappaliban használsz majd. Minden legyen egy rakáson. (Sokkoló lesz, ne lepődj meg!)
  2. Nagyon alaposan takarítsd ki a nappalit. Töröld le a búrokat a megfelelő tisztítószerekkel, felülről lefelé haladva; tisztítsd meg az ablakokat és a padlót. Szükség esetén rendezd át a helyiséget. (Ilyenkor a legkönnyebb.)
  3. Csak azokat a holmikat tedd vissza, amiket biztosan meg szeretnél tartani, illetve amiket muszáj (pl. Iratok bizonyos fajtái).
(A szelektálás alapjairól itt olvashatsz: https://rendszerezz.wordpress.com/2017/11/20/szelektalj/)

 

DE!

Ha gyakorlatilag ez az egyetlen tered, vagy még ideiglenesen sem tudod máshova tenni a sok holmid, esetleg nincs annyi időd, hogy egy ilyen nagyobb projektbe belefogj, egy másik megoldást javasolnék.

 

Tárgy-csoportok, kategóriák szerint tedd rendbe a holmijaidat.

Ennek két módja van:.

  1. Vagy a helyiség funkciója szerinti - tehát pl. vagy a hálórészhez kapcsolódó holmik, vagy a tévézéshez, vendégfogadáshoz, dolgozósarokhoz, étkezőhöz tartozó holmik stb.
  2. Vagy pedig a tárgyi kategória szerinti csoportok szerint.
Melyek ezek?

A nappaliban a következő kategóriájú holmikat szoktuk többnyire tárolni:

  • Ruhaneműk
  • Iratok (pl. számlák, csekkek, szerződések, orvosi papírok, adóbevallás stb.)
  • Fotók, képeslapok, emlékek
  • Könyvek
  • Dvd, cd
  • Játékok, ha van gyermek
  • Dekorációk (pl. képek, vázák, növények stb.)
 

Célszerű azokkal a tárgyakkal kezdened, ha gyorsabb “rendezettség érzést” szeretnél elérni, hogy a nyitott részeken takarítasz, selejtezel, rendszerezel.

Csak ezeket a részeket pakold le - kategóriák szerint. Tisztítsd le a polcokat és tedd vissza azokat, amik biztosan maradnak. Kizárólag megszokásból ne tegyél vissza semmit a helyére. Legyél biztos abban, hogy szükséged van rá.

 

 

Miért javaslom a kategória szerinti szelektálást?

Az egy, nyitott térben lévő, még nem rendszerezett holmik látványa meglehetősen nyugtalanító. Ha egy rakáson van az egy kategóriához tartozó összes holmid, akkor döbbensz rá igazán, mennyi felesleges tárgyad van. Egy ilyen helyzet segíti a gyorsabb döntést, hogy megválj a nem használt és nem szeretem holmiktól. A selejtezés vége felé valószínűleg többször érzed azt, hogy nehezebb döntened, de ne feledd: ha nem szereted és nem is használod, menjen. Nem fog hiányozni!

livingroomb-a

 

Tipp:

A home stager szakemberek egy egészen egyszerű trükköt alkalmaznak, hogy jobban tudjanak egy helyiség kezelendő területeire fókuszálni. Ez pedig a fotózás. Készíts a nappalidról, a lehető legnagyobb területet felölelő fotókat. Ez segít abban, hogy külső szemlélőként lásd az otthonod és felismerd, mit érdemes megváltoztatnod.

A változtatásokat pedig addig folytasd, ameddig teljesen elégedett nem leszel az eredménnyel.

nappali4

 

Bízom benne, hogy sikerül majd sok helyet felszabadítanod a szekrényedben és a polcokon. Ezeket nem kell újra telepakolnod frissen vásárolt tárgyakkal. Hagyd, hogy szellősebb, világosabb, tágasabb hatású legyen az otthonod és inkább jó érzésekkel, élményekkel, baráti és családi összejövetelekkel töltsd meg ezt a helyiséget.

 

Kellemes pakolászást!

 

Edit

(a Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód)

Engedd el!

A lakásodban sokféle forrásból halmozódhatnak fel a tárgyak.

Te vetted, kaptad ajándékba, örökölted, kölcsön adták stb. A legtöbbjüket hosszú évekkel ezelőtt.

Amikor elkezdesz selejtezni, akkor sok holminál előfordulhat, hogy valamiért nem tudsz megválni tőlük. Nem szereted már, nem is használod ezeket, mégsem tudod, hogy mi legyen a sorsuk, mert nem tudod elengedni őket.

 

Korábban írtam arról, hogy egy egyszerű elv alapján próbálj meg selejtezni, ez megkönnyítheti a döntésed, amikor olyan holmi kerül a kezedbe, ami elbizonytalanít.

https://rendszerezz.wordpress.com/2017/11/20/szelektalj/

De ha még mindig bizonytalan vagy, olvass tovább!

 

Vannak olyan tárgyak, amiket drágán vettél és sajnálod elajándékozni, kidobni?

Ha Te már nem használod és nem is szereted és csak azért tartogatod, mert egyszer sok pénzt adtál ki érte, ez ne tartson vissza attól, hogy megválj tőle. Ha még használható, arra biztatlak, hogy add tovább!  Vagy add el (minél hamarabb, de csak akkor, ha megéri foglalkozni vele). De mindenképpen engedd el! Nem fog hiányozni.

 

Ha olyan tárgyhoz érsz, amit ajándékba kaptál, és nem maga a tárgy a fontos, hanem az a személy, akitől kaptad, gondolj arra a szeretetre, amit ő érezhetett, amikor vette, készítette Neked és amikor átadta. Örültél neki? Használtad vagy eldugtad a szekrény mélyére? Ha a tárgyat magát nem szereted és nem is használod, nyugodtan add tovább, ha még használható, vagy dobd ki, ha már elhasználódott, de ne tartogasd csak azért, mert az ajándékozót szereted.

 

Ha örököltél olyan családtagtól, aki fontos Neked, de már nem lehet veled, valószínűleg szintén az iránta való tiszteletből nehéz megválni az adott holmitól. Lehet, hogy ő nagyon szerette, sokat használta, de Neked nem olyan az ízlésed, stílusod stb.? Lehet, hogy ez egy nagyobb bútordarab, ami sehogy nem illik az otthonodba, vagy elavult, divatjamúlt holmi? Ha nem tetszik, nem szeretnéd használni, ne tartsd meg! (De olvass tovább, hogy egy kicsit inspiráljalak és meglásd a bennük rejlő lehetőségeket.)

Tipp: Sok tárgyat át lehet kreatív megoldásokkal alakítani. Pl. kinőtt, nagyon jó állapotú vagy régi kedvenc textilholmikból készíthetsz takarót, párnát, a kopott, kihízott kedvenc farmeredből táskát stb.  így tovább tudod használni.

párna      egyszerű, de nagyszerű :)jeanstáska

Régi, megörökölt bútorokat, ha a formája tetszik, de a színe vagy a funkciója nem, szintén át lehet alakítani, festeni. Pl. kopott fiókos komódból egy divatosabb tárolót vagy előszobapadot, régi asztalból trendi mosdóállványt varázsolhatsz. Csak a képzelet szab határt! :)

fiókos

 

bench

 

mosdóállvány

 

A megszokásból felhalmozott, összegyűjtögetett holmik sok kárt tudnak okozni az emberi lélekben, ha már nincsenek szeretve, használva. A gyűjtögető emberek egyik lelki sajátossága, hogy a múltban élnek, nem tudnak régi sérelmeken, problémákon túllépni. Nem élnek a lehetőséggel, hogy a jelenre koncentrálva élvezzék azt és megismerjék jobban jelenlegi énjüket.

Ezért kérlek, hogy ne legyenek felesleges (nem használt és nem szeretett) holmik az otthonodban. Ha a tárgyakat el tudod engedni, azokat a lelki dolgokat is könnyebb lesz, amelyek lehúznak és elveszik az erőd.

A felesleges holmiktól megszabadított otthonodban jobban meg tudod ismerni önmagad, mert a selejtezés során ráébredsz arra, hogy ki is vagy most, milyen dolgok érdekelnek igazán és milyen irányba haladjon tovább az életed. A 20-30 évvel ezelőtti énednek fontos holmik már nem bírnak ugyanazzal az értékkel, ezért csak megszokásból ne tartogass semmit!

Tedd egyszerűbbé az életed! Szelektálj bölcsen és élvezd az így kapott szabadságot!

 

Szeretettel, Edit

(a Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód)

 

A konyha rendbetétele

Amikor úgy érzem, hogy “szalad a ház”, akkor a szobákat szoktam először gyorsan összepakolni, kitakarítani, majd a konyhával fejezem be a rendrakást, mivel mindig itt gyűlik össze a legtöbb feladat. Éppen ezért a (2-3 éventként egyszeri - a családban lévő változásoktól függ a gyakorisága) szelektálás-takarítás-rendszerezést a konyhával kezdem, mert ha ez tiszta és rendezett, akkor a lakásban lévő összes többi helyiséget is annak érzem.

 

Ha Te is úgy vagy vele, hogy többnyire a konyhád a legkaotikusabb és szeretnéd rendezettebbnek látni, tarts velem.

Mindenképpen számíts arra, hogy több órát fog igénybe venni ez a projekt, de megéri.

Elsősorban a konyhaszekrények, fiókok tartalmára összpontosíts, a hűtőszekrényt hagyhatod egy másik alkalomra.

 

  1. Minden tárgyat (a nehéz, nagyobb méretű bútorokat leszámítva) a konyhához legközelebb eső, legnagyobb helyiségbe gyűjtsd össze a lakás minden pontjáról. A konyhában minden fiókot, polcot stb. üríts ki!

kitchenstuff

2. Az üres konyhát nagyon alaposan takarítsd ki, felülről lefelé haladva. Semmi ne maradjon ki, a konyhaszekrény teteje, a kapcsolók, lámpabúra stb. sem! (A bejegyzésem végén találsz környezetbarát tiszítószereket.)

emptykitchen

3. A kitakarított konyhaszekrényekbe helyezd el a korábban kiválasztott dobozokat, rendszerezőket.

tárolók6

 

4. Csak azokat a holmikat pakold vissza a konyhába, tisztán (!) - a számukra kijelölt helyre -, amelyeket “szeretsz és használsz”, és amelyeket “nem szereted, de használod” (csak még nem tudtál venni helyettük olyat, amit szeretnél) rendszeresen. Semmi felesleges ne kerüljön vissza, csak azért, mert megszoktad, hogy ott szokott lenni!

(a szelektálás alapjairól korábban itt írtam: https://rendszerezz.wordpress.com/2017/11/20/szelektalj/)

5. Minden rendszerezőre, jól olvashatóan, írd fel, hogy mit tartalmaznak - ez megkönnyíti a keresgélést Neked is és azoknak is, akik majd használni fogják a konyhát.

dobozok2

6. Azokat a holmikat, amelyeket már nem szeretnél visszarakni a konyhába, válogasd szét. Amik már sérültek és használhatatlanok, lejárt a szavatosságuk stb. dobd ki a megfelelő szeméttárolóba. Amiket se nem szeretsz, se nem használsz már, csomagold össze és keress nekik új gazdát a lehető legrövidebb időn belül (lehetőség szerint 1 hétnél tovább ne tartogasd).

Utolsó lépésként pedig gyönyörködj az eredményben :) Egy tiszta, rendezett konyhában a karácsonyi vacsora is hamarabb fog elkészülni.

kamra

 

Tipp! A legegyszerűbb, környezetbarát tisztítószerek a konyha takarításához:

Mosószóda:

Mosogatáshoz: 5 liter forró vízben oldj fel, egy evőkanál mosószódát. Ez eltávolítja az edényekről a zsiradékot és az égett foltokat.  Az alumínium edényeket ne ezzel tisztítsd!

Felületek tisztításához: 1 liter forró vízben oldj fel 3 evőkanál mosószódát. A kapott oldat a legzsírosabb tűzhelyet, csempét, linóleumot, laminált felületeket is megtisztítja.

Az ecet zsírtalanító, fertőtlenítő- és vízkőoldószer. Ha a vízforralód vízköves lett, tegyél bele 1-2 dl ecetet (bármelyik jó), engedj még hozzá egy kis vizet, majd kapcsold be a forralót. Gyönyörűen csillogó lesz belül. A háztartásokban alkalmazott, hígított ecet a környezetre nem ártalmas.

A citromlé gyenge, természetes sav. A természetben lebomlik. Fehérítőszerként, vízkőoldóként, fémtisztítószerként használhatod.

 

Ha van bevált, természetes tisztítószer-recepted, írd meg nekem. Kíváncsi vagyok! :)

Örömteli rendezgetést kívánok!

 

Edit

(a Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód)

süti beállítások módosítása