Tedd egyszerűbbé az életed!

Rend/szerezz

Rend/szerezz

Tudatos vásárlás - 1. rész

2018. július 24. - Rendszerezz

 

Amikor úgy érzed, hogy túlságosan zsúfolt az otthonod és szeretnéd ezt a nyomasztó érzést megszüntetni, a szelektáláson kívül van még egy fontos tényező, amit minden egyes nap figyelembe kell venned, hogy megelőzd az újabb káoszt, ez pedig:

a tudatos vásárlás.

 

Az általános vélekedés szerint tudatos vásárló az az egyén, aki nem hagyja, hogy átverjék, aki ismeri a jogait és érvényesíti is azokat.

Ez a meglátás szerintem fontos, viszont eléggé le van egyszerűsítve. Az igazán tudatos vásárlás ennél sokkal többet jelent.

 

shopping

 

Fogyasztói társadalomban élünk. Gyakorlatilag nincs az a (sok esetben nagyon felesleges) termék, amit ne tudnának manapság eladni. Az egész társadalom, a gazdaság a fogyasztás körül szerveződik. Cégek sora próbálja kitalálni a szükségleteidet, befolyásolják a vásárlói döntéseidet és még olyan termékeknél is elhitetik, hogy “ez kell Neked”, amire egyébként semmi szükséged nincs.

 

tudatos6

 

Tudtad, hogy a vásárlások 70 százaléka a bevásárlás helyszínén dől el, vagyis ún. impulzív vásárlás, ami egy-egy jó reklámfogásnak köszönhető? A boltokban meglehetősen nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy olyasmit is megvásároltassanak Veled, amit egyébként a bejáratban még nem is állt szándékodban megvenni.

Egész sor olyan trükk létezik, amely vásárlásra késztet: leárazások, bónusz ajándékok, szuper ajánlatok és soha vissza nem térő lehetőségek egész sora vár, ha betérsz egy-egy üzletbe.

 

tudatos2

Ne dőlj be, hogy csak ezektől lehetsz boldogabb!

Tudatos vásárlóként túltekinthetsz a reklámok nyújtotta ígéreteken. Nem kell, hogy higgy a hangzatos szlogeneknek, mert egy tudatos vásárló pontosan tudja, hogy mire van szüksége.

Azon kívül, hogy ne vásárolj meg olyasmit, amire nincs is szükséged, van még egy másik alapvető szempont is:

Mivel a mai modern gazdaság behálózza az egész világot, sokszor egyáltalán nem tudunk semmit az adott termék előállításával kapcsolatban, pedig az nagyon fontos lenne.

Mit szólnál ahhoz, ha a kedvenc teádról kiderülne, hogy gyümölcsét gyermekrabszolgák szüretelték?

Hogy kizsákmányoló, megalázó körülmények között állították elő a kedvenc pólód?

tudatos7

 

A vásárlásoddal a terméket létrehozó körülményeket is támogatod.

 

Mire figyelj, amikor egy-egy terméket megvásárolsz?

  1. Biztosan szükséged van rá?
  2. Egészséges, természetes alapanyagból készült? Az egészséged szempontjából jót fog tenni számodra, ha használni fogod?
  3. Nézz utána a gyártónak! Tudsz azonosulni a terméken kívül a gyártó küldetésével is? Támogatja a gyermekmunkát? Érdekelt a génmanipulációban? Folytat állatkísérleteket? Keresd a Fair Trade védjegyet!
  4. Az a holmi, amit megvettél, több hulladékot és szemetet termel, mint amennyi élvezetet nyújt? Az a holmi egészséges, az előállítása környezetkímélő módon történt? Olyan vállalat állította elő, amely felelősséget érez a környezetvédelemmel kapcsolatban? Minél természetesebb anyagból készült és minél többször, minél sokoldalúbban tudod használni, annál jobb. :)
  5. Részesítsd előnyben a hazai termékeket, hogy ne emésszen fel indokolatlanul sok energiát, mielőtt eljut hozzád, ezzel a választással támogatod a magyar termelőket, vállalkozásokat is.

Vagyis, ne csak Te járj jól egy vásárlói döntéssel, de a világ is!

tudatos11

 

A tudatos vásárlás nemcsak elkötelezettséget kíván, de sok örömmel is jár, mert jó érzés, amikor tudod, hogy Te megtetted a részed egy egészségesebb, jobb életért és ezt a saját bőrödön is érezni fogod.

Tarts velem és legyünk együtt tudatosabb vásárlók! :)

A következő bejegyzésemben arról fogok írni, ha a fenti szempontoknak meg is felelnek az általad megvásárolni kívánt holmik, mik azok a szempontok, amik még inkább segítenek abban, hogy ne költs feleslegesen és elkerüld a gyűjtögetés csapdáját.

 

Szeretettel,

Edit

(a Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód)

Érzelmi döntések

A tudatosság, amiről legutóbbi bejegyzésemben írtam, fontos a mindennapjaimban, de nagyon sokat számít az is a döntéseimben, hogy mit érzek az adott dologgal kapcsolatban és ezeket az érzéseket figyelembe veszem-e a választási lehetőségeknél.

 

satisfied

 

Mi az a belső hang és hogyan működik?

A belső hangot, intuíciónak, öszöntös megérzésnek is nevezzük. A pszichológiában azokat a gondolatokat vagy impulzusokat sorolják ide, melyek egy helyzetre spontánul és gyorsan jutnak a tudatunkba.

Az intuíció lényege, hogy tudsz valamit, de nem tudod, hogy honnan. Bár a tudománynak nem sikerült még megmagyaráznia, hogy pontosan honnan is jön ez a tudás, úgy gondolják, hogy velünk született tudáson vagy az életből vett tapasztalatokon alapszik, vagyis megérzéseink nem működnek előzetes tudás nélkül, még akkor sem, ha ez a tudás nem mindig tudatos. Ezt nevezik tacit tudásnak, mely mindazon ismeretet magában foglalja, melyeket tapasztalás vagy megfigyelés után gyűjtöttünk. Vagyis ez az a forrás amiből intuíciónk meríteni tud.

Ősi feljegyzések szerint pedig a megérzés egy olyan ismeret, amely egy magasabbrendű tudatból érkezik. Vagyis az intuíció egy kommunikációs mód Istennel, az Univerzummal, az Univerzális Elmével - ki miben hisz. Ez a forrás pontosan látja a jövődben és a benned lévő lehetőségeket és ösztönöz arra, hogy váltsd valóra a személyes küldetésed.

 

choice3

 

Miért megÉRZÉS?

Az intuíció egy furcsa érzés, egyszer csak rád tör, a semmiből, de mindig a kellő pillanatban. Belülről jön és többnyire külső hatás váltja ki. A gyomrodban érzed, vagy a mellkasodban. Segít dönteni, elhatározni egy következő lépést az életedben.

“A tudás rezgések útján jut a tudat alatti elménkbe. A rezgések átkerülnek az agyba és bizonyos belső elválasztású mirigyekbe, amelyek olyan nyelvre fordítják le, amelyet megértünk. Ez a magyarázata, miért járnak a megérzések zsigeri reakciókkal, miért szorul el a szívünk vagy remeg meg a gyomrunk.”                       (Rhonda Byrne)

 

Honnan ismered fel?

  • Különös érzés a mellkas vagy a gyomor környékén.
  • Ha hallgatsz rá és ez alapján hozod meg a döntéseidet, még ha nem is teljesen racionálisak, boldognak érzed magad.
  • Világos és egyértelmű az üzenete.
  • Többször is jelentkezik és arra késztet, hogy az érzésed szerint cselekedj.
  • Ha elcsendesíted az elméd, többször érezheted.
  • Útmutatást ad.
  • Megnyugtat vagy figyelmeztet.
  • Egy bizonyos érzés nem akar elmúlni.
  • Inspirál.
 

Hogyan fejlesztheted az intuitív képességeidet?

“Valahányszor az intuícióm súg valamit, eszerint cselekszem. Az a legérdekesebb a dologban, hogy ha tudatosítod magadban, egyre gyakorlottabbá válsz. Valójban olyan készség ez, amelyben egyre jobb lehetsz.

(Laird Hamilton - a világ legjobb nagyhullám-szörföse)

satisfied2

Az egyik legjobb módszer, hogy ösztönözd az intuitív képességed, ha kérdéseket teszel fel és figyeled a választ.

Például: mielőtt megnézed az e-mailjeidet, felteszed a kérdést: Ki írt ma nekem?

Ha elcsendesíted az elméd, a kérdés feltevésekor az olyan üzemmódba kerül, amely megsúgja a választ.

Minél jobban fejleszted ezt a képességet, ez arra fog ösztönözni, hogy több jó dolgot tegyél. Ha ezeket megteszed, sikerélményeid lesznek, ezek miatt pedig még jobban fogsz bízni a megérzéseidben.

Bárhonnan is jöjjön a megérzésed, működik. A sikeres emberek megtanulták már, hogy hallgassanak a megérzéseikre, bízzanak benne, kövessék azt és aszerint cselekedjenek.

iránytű

 

Az emberekkel folytatott beszélgetéseim során megfigyeltem, hogy legnagyobb tévedéseinket akkor követjük el, amikor nem hallgatunk a belső hangra, vagy ha meghalljuk, megkérdőjelezzük és elhessegetjük. Ezért meg kell tanulnunk megbízni benne.

Sose becsüld alá ezt a belső hangot. Bízz bátran az ösztöneidben.

Úgy tapasztaltam, hogy a megérzéseim nagyon személyesek és megmagyarázhatatlanok, sokszor még csak megfogalmazni sem tudom őket, egyszerűen csak jönnek. Hiszek abban, hogy belső rendet, belső békét akkor érhetek el igazán, ha hallgatok az ösztöneimre. Ha célokat kell kitűznöm, ha döntéseket kell hoznom az életemben, akkor azt ne csak racionális érvek alapján tegyem meg.  

Hallgass többet a megérzéseidre! 

Szeretettel,

Edit

(a Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód)

süti beállítások módosítása