Tedd egyszerűbbé az életed!

Rend/szerezz

Rend/szerezz

Konyha-tuning

2018. január 23. - Rendszerezz

Érezted már úgy, hogy hiába takarítottad ki a konyhád, hiába raktál rendet, hiába dobáltad ki a szükségtelen holmikat, egyszerűen még mindig nem az igazi?

Mi lehet az ok?

Nálam a színek voltak. Egyszerűen nem szerettem a konyhabútorunk színét és már az állapota sem volt az igazi, de közben nem igazán vágytam egy teljes konyhafelújításra (mert ha a szekrény megy, akkor már a járólap is másik legyen és nem árt egy új festés sem....) - nem beszélve a több százezres (vagy leginkább milliós) kiadásról.

Legnagyobb örömömre találtam egy megoldást, hogy újnak is érezzem a konyhát, a lehető legkevesebb felfordulással járjon és még a pénzünk is megmaradjon.

A megoldás: A FESTÉS!

Tudtad, hogy a műanyag borítású, illetve a nem fából készült  konyhabútorokat is le lehet festni?

Ha nem, akkor figyelj és mindent megtudhatsz. :)

Az első lépés, hogy kitaláld milyen színű konyhabútor lenne számodra a legideálisabb. Nyugodtan szánj pár napot ennek eldöntésére, mivel ez egy tartós dolog lesz. Nézegess képeket az interneten, vagy ha van Photoshop-od, akkor játssz virtuálisan a színekkel.

Ami nagyon fontos, hogy vedd figyelembe a csempe, a padlólap színét is.

Ha nagyon tanácstalan vagy, érdemes világosabb, semlegesebb színt választanod (törtfehér, szürkés-világosbarna, szürke), ezekhez minden szín passzol.

Amire szükséged lesz:

  • Mosogatószer,
  • Textil rongyok,
  • Kis méretű szivacs vagy velúr henger (legalább 3 db) + nyél,
  • Műanyag dobozok tetővel (pl. fagyis) - legalább 2 db,
  • Maszkolószalag (minimum 2 cm széles),
  • Harzo T-16 hídképző alapozó (kb. 3500 Ft 1 liter - 10 m2-re elég),
  • Zománcfesték (én a vizesbázisú festékeket szeretem, mert nincs szaguk, tapasztalatom szerint a Trinát Aqua száradási ideje a legrövidebb és nagyon szépen fednek. Kapható magas- és selyemfényű, valamint matt típusban. Én a selyemfényűt szeretem a legjobban. :) ),
  • (ha van sérülés a bútoron, akkor javítótapasz és egy darab finomszemcsés csiszolóvászon),
  • kesztyű.
 

A munka menete:

A konyhabútorunk cseresznyebarna, papírszerű borítású bútorlapból készült. Sajnos a fogantyúk alatt el kezdett feljönni a borítás és nem is lehetett rendesen megtisztítani, ez főleg a mosogató alatti ajtóra volt igaz. Ha csak ezt az egy ajtót szerettem volna pont ugyanolyanra kicserélni, mint a többi, 12e Ft lett volna. :( Volt egy másik szekrényke, ami később lett a bútorhoz toldva, ennek pedig műanyag volt a borítása, és nem volt teljesen ugyanolyan a színe, mint a többinek.

konyharégi2

Amit tettem:

A festékboltban kikevertettem azt az árnyalatot, amit szerettem volna (nálam a világos olívazöld volt a nyerő. 1 l Trinát Aqua selyemfényű, kevertetett festék ára kb. 6.000 Ft. 10m2-re elegendő)

  1. Az ajtókról leszedtem a fogantyúkat. Az ajtókat nem szedtem le, mert nagyon erősek voltak a csavarok és úgy éreztem, hogy túl problémás lesz az ajtók szárítása is, ezért maradtak a helyükön. A fiókelőlapokat sikerült levennem. :)
  2. A műanyag borítású réteget (kép: bal oldal) teljesen eltávolítottam, mivel elengedte a ragasztás (a papírszerűt nem!). A sérült felületű részt nagyon finom szemcsés csiszolóvászonnal átsimogattam, hogy egyenletes legyen. - kép: jobb oldal)
  3. Kétszer alaposan áttöröltem mindenhol a bútort meleg vizes, mosószeres ruhával, ahol le akartam festeni. Ez különösen fontos lépés, mert ha szennyeződés marad a felületen, akkor a festékkel együtt fog lejönni később.
  4. Maszkolószalagot ragasztottam azokra a részekre, ahol nem akartam összefestékezni.
  5. Hengerrel egy rétegben felvittem a Harzo T-16 hídképzőt. Ez azért fontos, mert ez segít, hogy a festék fent maradjon a műanyag rétegen. A sima alapozó nem elég tartós műanyag bútornál.
  6. Száradás után, még egy réteg harzó.
  7. 1. Festékréteg
  8. 2. Festékréteg.
  9. Az antik hatást fapáccal készítettem. (ecsettel meghúztam a vonalakat és egy ronggyal azonnal letöröltem.)
 

konyhaúj2

 

Hasznos tanácsok:

  • Mindig tartsd be a száradási időt (a festékdoboz hátulján van, az “átfesthetőség” résznél.)
  • A harzóból, festékből önts át egy adagot műanyag dobozba, hogy a hengerrel ne vigyél szennyeződést a többi festékbe. Ha marad festék, akkor csak tedd rá a doboz tetejét, így nem szárad ki, máskor is tudod használni.
  • Ha olyan színeket szeretnél használni, amit készen nem lehet kapni, ki tudod keverni színezőpasztával. (Ezt inkább csak kisebb mennyiség esetén javaslom, mert ha elfogy a festék, nem biztos, hogy sikerül újra eltalálnod ugyanazt az árnyalatot.)
  • Mindig figyelj arra, hogy ne keverd a vizes és oldószeres festékeket! (össze se és egymásra se!)
  • A hengereket alaposan mosd el használat után, így tartósabbak lesznek. Az újabb réteg festéket száraz hengerrel vidd fel!
  • A régi típusú műanyag szekrényekről nem kell levenni a felső réteget.
  • Nem pakoltam ki a szekrényekből, mivel a polcokat és a szekrényajtókat nem festettem le belül.
 

Mindenképpen ajánlom a festést, ha szeretnél változást, de nincs rá sok pénzed. Ezzel megóvod az állagát, lesz egy egyedi konyhád. Néhány évre ideális megoldás a nagyfelújításig. :)

 

Kis konyha projekt :)

Nemrég megkeresett egy aranyos megrendelőm. Mondta, hogy albérletben laknak, 2-3 évnél tovább nem terveznek maradni. A régi típusú, műanyag konyhabútorra ráférne egy kis szeretgetés, mert így nem igazán érzik jól magukat a helyiségben. A főbérlő engedi a változtatásokat. Nem túl magas a költségkeret.

Angélakonyha

Amit tettünk:

Alaposan átgondoltuk a színeket. Mivel a csempe és a járólap is szürke-fehér színű volt, a falak pedig fehérek, így a világos szürke mellett döntöttünk. (Jelenleg nagyon trendi, hogy a konyhaszekrény felső része világosabb árnyalatú, mint az alsó). Ez a szürke-fehér alap nagyon jó arra is, hogy élénkebb kiegészítő színnel dobjuk fel az összhatást, bármilyen szín megy hozzá.

Kiegészítők egy konyhában lehetnek: tárolódobozok, fűszertartók, bögrék, konyharuha, edényfogó, kaspó, virágok, függöny stb. Ezeket könnyű lecserélni, nem túl költségesek, de nagyon fel tudják dobni a helyiséget.

A festés menete hasonló volt, mint a saját konyhám esetén. Először a sérült részeket, ahol feljött a műanyag borítás (főleg a mosogatószekrény alatt a víz elkezdett beszivárogni a farost közé), tapasszal javítottam, száradás után átcsiszoltam, majd

  • Tisztítás
  • Harzó T-16
  • Festés - 2 rétegben.
A közös munka eredménye:

Angélakonyha2

A festés teljes költsége (festék és eszközökkel együtt) kb. 12e Ft volt, plussz a kiegészítők (fogantyúk, konyharuhák, dekorációs elemek, polc, tárolódobozok stb.) - az előnye, hogy ezeket tovább tudják vinni költözéskor.

Egy konyabútor teljes átfestése kb. 1-2 nap, száradási időtől függően. Száradás után pedig ugyanolyan vízálló lesz, mint korábban. (Dörzsivel azért nem érdemes nekiesni. ;) A szennyeződést inkább melegvizes, mosószeres szivaccsal töröld le.)

És hogy milyen érzés egy “régi-új” konyhabútor? Megrendelőm néhány nappal később ezt írta:

"Kedves Edit, Minden nap egyre jobban tetszik a konyhánk és mindig gyönyörködünk benne szó szerint. A férjem is múltkor csak megállt az ajtóban és nézegette. Köszönjük mégegyszer. Csodás napot! A."

 

És végezetül két konyha-tuning kedvcsináló kép a nagyvilágból. :)

kitchenbeforeafter

 

kitchenbeforeafter2

Legyen szép napod! :)

Edit

A Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód

A hűtő rendbetétele

A hűtő az egyik legfontosabb műszaki cikk a háztartásokban. Szerintem el sem tudjuk képzelni, milyen lenne nélküle az életünk. Az ételeinket tovább tartja frissen, használatával tudunk napokkal előbbre gondoskodni az élelmezésünkről, ezáltal tudunk tervezni, gazdaságosabban és egészségesebben étkezni.

DE!

Hogyan tudod még jobban kihasználni a hűtőd adta tárolási és spórolási lehetőségeket?

Hogyan tudod elérni, hogy pár másodperc alatt átlássa a család bármely tagja, hogy mi van a hűtőben?

Erről szól a mai bejegyzésem. :)

Milyen ételeket és egyebeket szoktunk tárolni a hűtőszekrényben, melyeknek a lejáratára is nagyon oda kell figyelnünk?

  • Húsfélék (pl.: felvágottak, húskészítények, nyers hús stb.)
  • Tojás
  • Tejtermékek (pl. joghurt, vaj, margarin, tej, sajt, tejföl, kefír, túró, stb.)
  • Kész ételek (már megfőzött ételek, pl. leves, főzelék, húsos ételek stb.)
  • Üdítőitalok, gyümölcslevek
  • Megbontott ételízesítők (pl.:  Ketchup, mustár, majonéz stb.)
  • Kenhető édességek (pl.: lekvár, mogyorókrém stb.)
  • Zöldségek, gyümölcsök
  • Hűtést igénylő gyógyszerek, táplálékkiegészítők stb.
 

Mélyhűtött ételek:

  • Fagyasztott zöldségek, gyümölcsök
  • Fagyasztott kész ételek
  • Fagyasztott hús
  • Fagyasztott péktermékek
 

Gyakorlati tanácsok:

Amikor nekikezdesz a hűtő rendbetételének, először pakolj ki mindent, és tedd a hűtő közelébe egy törölközőre vagy egy nagyobb tárolóba. (A fagyasztós és a sima hűtött részt külön kezeld, hogy a fagyasztott holmik ne olvadjanak ki idő előtt.)

Amikor teljesen kipakoltál, ellenőrizd, hogy le kell-e olvasztani a hűtőt. Ha szükséges, szedd le a felesleges bejegesedett részeket, mivel ezek rontják a hűtő hatékonyságát.

Alaposan takarítsd ki a hűtőszekrény minden részét. A kivehető elemeket vedd ki és mosószeres, vizes ronggyal töröld át.

Visszapakolás előtt mindenképpen nézz át minden egyes dobozt, csomagot, üveget, hogy nem romlott-e a tartalmuk.

Amikor visszahelyezed a megtartandó ételeket, rendszerezd kategóriánként.

Célszerű a különböző kategóriájú termékeket, melyek kisebb dobozban, zacskóban vannak, egy-egy nagyobb, műanyag dobozban tárolnod, majd a dobozt felcímkézned. Ezzel elkerülhető, hogy a különböző készítmények más-más sarokban, polcon kössenek ki és ott romoljanak meg.

fridge2

Ha úgy érzed, egy doboz túl sok helyet foglal el, akkor készíthetsz vékonyabb műanyagból vagy kartonból elválasztókat.

Ha nem dobozokban tárolod az ételeket, mindenképpen címkézd fel a polcokat, hogy mindig, minden visszakerüljön a helyére. Ez segíti a bevásárlási lista készítését is, mert jobban átlátható, hogy miből van még, vagy mit kell venned.

 

Húsfélék (pl.: felvágottak, húskészítények, nyers hús stb.) tárolása:

Vásárlást követően a felvágottakat érdemes áttenned egy kisebb, légmentesen zárható dobozba.

A nyers húsokat 5°C alatt, minden mást élelmiszertől elkülönítve tárold. Ha a vásárlástól számított egy napon belül nem dolgozod fel, tedd be a mélyhűtőbe.

 

Tojás tárolása:

Célszerű a tojást a tojástartóban hagyni, amikor hazaviszed. A tojásokat az esetek többségében nem letisztítva árulják, mivel így hosszabb ideig őrzik meg frissességüket. Éppen ezért elkülönítve más élelmiszerektől tárold. (Használat előtt pedig nagyon alaposan, mosószeres, meleg vízzel tisztítsd meg.)

 

Tejtermékek (pl. joghurt, vaj, margarin, tej, sajt, tejföl, kefír, túró, stb.) tárolása:

A tejtermékeknek kijelölhetsz egy nagyobb dobozt, amelybe mindegyik termék belefér. A dobozt mindenképpen címkézd fel. Ha van tejcukor, tejfehérje érzékeny a családban, a speciális készítményeket tedd külön a többi tejterméktől, hogy könnyebben megtalálja.

 

Kész ételek (már megfőzött ételek, pl. leves, főzelék, húsos ételek stb.) tárolása:

A kész ételeket, amennyiben még sok van belőlük, egyszerűen csak hagyd benne az edényben, amiben készítetted (így kevesebbet kell mosogatnod). Ebben az esetben arra figyelj, hogy csak kihűlt állapotban kerüljön a hűtőszekrénybe. Ha már csak 1-2 adag maradt, tedd át kisebb tárolóba.

Mindig legyenek szem előtt a hűtőben, hogy biztosan elfogyjon. Ezzel is sokat tudsz spórolni.

 

Üdítőitalok, gyümölcslevek tárolása:

Érdemes a hűtőszekrény ajtaján lévő tartóban elhelyezned.

Ha fektetve kell tárolnod, ellenőrizd, hogy megfelelően zár-e a kupakja.

 

Megbontott ételízesítők (pl.:  Ketchup, mustár, majonéz, szószok stb.) tárolása:

Felbontás után mindig hűtőszekrénybe tedd a flakonos, üveges szószokat, amelyekre ez a tárolási mód van írva.

Tipp: A flakonokat beleállíthatod egy tiszta tojástartóba, fejjel lefelé, így az ajtó nyitásakor nem dülöngélnek össze-vissza. :)

freezerhack

 

 

A hűtendő zöldségek és gyümölcsök tárolása:

Figyelem! Elég sok zöldség és gyümölcs érzékeny a hidegre, emiatt nem tárolandóak a hűtőszekrényben.

Általános szabály (vannak kivételek!), ha a gyümölcs, zöldség teljesen megérett már, akkor érdemes betenni a hűtőszekrénybe, hogy még 1-2 napig bírják. A nem teljesen éretteket inkább ne tedd be, mivel így hamarabb rothadásnak indulnak.

(Leggyakrabban fogyasztott) Hűtendő zöldségek: zöldpaprika, karfiol, retek, sárgarépa, petrezselyem, brokkoli, cékla, kelkáposzta, fejeskáposzta, zeller, cukkini, fejessaláta, karalábé, kelbimbó, padlizsán, spenót, patiszon, spárga, zöldbab, zöldborsó.

Mivel a hűtőszekrényben nincs egyforma hőmérséklet mindenhol, ezért a zöldségeket, gyümölcsöket az erre kialakított zöldségtároló rekeszbe tedd, vagy ha ilyened nincs, a hűtő “melegebb” részébe. A nagyon hideg levegő miatt elveszítik az eredeti, intenzív ízüket. A hőmérsékletet hőmérővel ellenőrizheted.

A kaliforniai paprikát, az uborkát és a paradicsomot szobahőmérsékleten tárold. A hűtőben tartott kaliforniai paprika egy idő után elveszíti roppanós állagát, míg az uborka és a paradicsom megposhad, folyóssá válik.

 

Hűtést igénylő gyógyszerek, táplálékkiegészítők stb. tárolása:

Egy külön dobozban, vagy a hűtőszekrény ajtaján, legfelül, elkülönítve tárold a gyógyszereket. Fontos, hogy kisgyermek ne férjen hozzájuk.

 

Mélyhűtött ételek tárolása:

Ha több fiókod, polcod van a mélyhűtőben, célszerű elkülönítve tárolnod a zöldségeket-gyümölcsöket, péktermékeket és a nyers húsokat, kész ételeket, amennyire csak lehetséges. Mindig minden csomagon, dobozon egyértelműen szerepeljen, hogy mi van benne és mikor került be a fagyasztóba, vagy mikor jár le a szavatossága.

freezer

 

Tipp: Praktikus megoldás, ha fagyasztásra alkalmas, lezárható tasakokban, kiporciózva teszed el a kész ételeket. Kevés helyet foglal el és előnye, hogy tényleg csak annyit kell felolvasztanod, amennyire szükség van.

Freezer4

Rendbentartási szabályok:

  • Bevásárlás után minél hamarabb tedd be a hűtőszekrénybe a hűtést igénylő élelmiszereket!
  • A frissen vásárolt élelmiszereket a már meglévők MÖGÉ tedd - a megfelelő kategória szerint!
  • Soha ne pakold annyira tele a hűtőd, hogy ne lehessen átlátni a készletet!
  • A nyers élelmiszereket ne tárold közvetlenül az elkészültek mellett. Például a nyers húst az elkészített húsfélék mellett.
  • Csak olyan lábast, tányért, dobozt stb. tegyél a hűtőszekrénybe, amelyből biztosan nem folyik semmi és az alja, oldala sem koszos!
Tipp: Ha úgy érzed, hogy túl gyakran dobsz ki ételt, mert nem fogyasztjátok el időben, egy külön dobozt címkézz fel - “EGYÉL MEG!” - és ebbe tedd azokat, amelyeket 1-2 napon belül el kell fogyasztani.

fridge3

Tipp: Csipesszel rögzítheted a rácshoz a zacskós élelmiszereket, így a kihasználatlan területeken is tárolásra alkalmassá válnak, illetve segítik az áttekinthetőséget.

[gallery ids="366" type="rectangular"]

 

Mivel az ételmérgezések legnagyobb része az otthonokban történik, ezért érdemes átgondoltan, a család igényeihez és a hűtő lehetőségeihez igazodva kialakítanod a hűtő-rendet. Ezzel megóvod a családod egészségét és kíméled a pénztárcádat is.

Bízom benne, hogy találtál pár hasznos információt. :)

Okos rendezgetést kívánok!

Üdvözlettel,

Edit

A Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód

Tárolási megoldások a konyhában - 2. rész

Legutóbbi bejegyzésemben a konyhai eszközöknek javasoltam különböző praktikus tárolási lehetőségeket.

https://rendszerezz.com/2018/01/03/tarolasi-megoldasok-a-konyhaban-1-resz/

Most azon élelmiszerek tárolásáról szeretnék írni, melyeket a konyhában, spejzben tartunk (nem a hűtőszekrényben).

Melyek is ezek?

Szükséges, alapvető élelmiszerek (a teljesség igénye nélkül):

  • Ízesítők (pl. só, cukor, pirospaprika, fűszerek stb.)
  • Lisztfélék
  • Konzerves ételek (pl. paradicsompüré, zöldségek, halak stb.)
  • Üveges szószok, olajak, ecet stb.
  • Lekvárok, méz, édes kenhető élelmiszerek
  • Tartós köretnek valók (pl. rizs, köles, tészta stb.)
  • Italok (pl. dobozos gyümölcslevek, szörpök, ásványvíz stb.)
  • Szárított gyógynövények, teafüvek, kávé stb.
  • Édes és sós nasik (pl. kekszek, aszalt gyümölcsök, csokoládé, ropi, olajos magvak stb.)
  • Friss zöldségek, gyümölcsök
  • péksütemények, kenyér-félék
Miután teljesen átnézted és kiselejtezted a konyhád (kidobtad a lejárt élelmiszereket) és alaposan kitakarítottál, a rendelkezésedre álló teret a legjobban kihasználva, pakold vissza a megmaradt holmikat.

A selejtezés és visszapakolás alkalmával érdemes felírnod egy papírra, hogy mi az, ami maradt, így a leltározás végeztével pontosabban meg tudod határozni, mit kell legközelebb vásárolnod. Illetve a selejtezés arra is nagyon jó, hogy rávilágítson arra, hogy mi az, amit legközelebb ne vegyél meg (még akkor sem, ha akciós!), mert úgysem fog elfogyni.

Ízesítők (só, cukor, pirospaprika, fűszerek stb.) tárolása:

  • Tarthatod ezeket a saját csomagolásukban. Ezeknek az az előnye, hogy pontosan látod mi is az, illetve az összetevőket, szavatossági időt. Ebben az esetben célszerű külön dobozokban tárolnod a kisebb csomagokat. Például lehet egy olyan doboz, amiben csak a zacskós só és cukorfélék vannak, egy másikban csak a fűszerek stb.
  • A kisebb tasakokban árult fűszereket ABC sorrendben állítsd bele egy dobozba, használat után pedig mindig tedd vissza a helyére.

eteltarolas7

Általános szabály, ha a dobozban különböző dolgokat tárolsz, mindig címkézd fel a dobozt, hogy már messziről lásd, pontosan mi van benne. Ezzel az egyszerű lépéssel bárki könnyedén megtalálja, amit keres, ha szüksége van valamire a konyhában.
  • Az ízesítőket átteheted kisebb üvegbe, dobozba. Ebben az esetben arra figyelj, hogy mindig légmentesen záródjon a teteje és írd rá, mit tartalmaz (célszerű a lejáratot is feltüntetned). Ha csak fiókba tudod beletenni őket, a tetejére írd a tartalmukat.

eteltarolas5

  • Ha pedig csak nyitott polcon tudod elhelyezni őket, egyforma (stílusú) tartókat válassz, így sokkal esztétikusabb látványt nyújtanak.

eteltarolas3

Tipp: Készíthetsz házilag is egyszerű, kis helyigényű tárolókat vékony falapokból, pl. a spejz, vagy a konyhaszekrény ajtajára.

eteltarolas6

 

Lisztfélék, tartós köretnek valók (pl. rizs, köles, tészta stb.) tárolása:

A lisztféléket hűvös, száraz helyen kell tárolnod, tehát ne tedd olyan helyre, ahova jobban odasüt a nap, radiátor van, vagy mosogató közelébe se, ahol nagyobb a páratartalom, mert hamarabb megromlanak, megavasodnak.

Ha zacskóban árulják, mindenképpen töltsd át például olyan befőttes üvegbe, amelyik jól zárható, így a kisebb kártevő bogarak nem tudnak belemászni.

Tipp: Mivel viszonylag hamar lejár a szavatossága, ezért ha úgy látod, nem fogod határidőn belül felhasználni, tedd be a mélyhűtőbe.

A tésztaféléket és egyéb köretnek valókat is a legcélszerűbb légmentesen zárható, feliratozott üvegbe áttenned.

eteltarolas1

 

Konzerves ételek (pl. paradicsompüré, zöldségek, halak stb.) tárolása:

A konzerveket érdemes úgy tárolnod, ha több van belőlük, hogy azokat helyezed előbbre, amelyeknek közelebb van a lejárati határidejük.

A legjobb tárolási megoldás konzervek esetén a keskenyebb polc, vagy a fiók.

Ha a konyhádban van olyan hely, ahova szék, asztal stb. már nem fér el, de egy keskeny polc még igen, kihasználhatod tartósabb élelmiszerek tárolására.

kitchenorg6

A mély polcok hátránya az, hogy a hátsó részben tárolt holmikról könnyebb elfeledkezni. Ezért érdemes ilyen helyekre vagy könnyen kihúzható fiókokat szerelni,

[caption id="attachment_334" align="aligncenter" width="338"]kitchenorg7 Fotó: www.pinterest.com[/caption]

vagy erősebb dobozokban, kosarakban tárolni az élelmiszereket, így ki tudod tenni a konyhapultra és könnyebben át tudod tekinteni anélkül, hogy az egész szekrényt ki kellene pakolnod. A feliratozás itt is nagyon fontos.

eteltarolas2

 

Üveges szószok, olajak, ecet stb. tárolása:

A legtöbb konyhaszekrényt már úgy tervezik, hogy egy keskenyebb, kihúzató tárolót tesznek a tűzhely mellé, ahová beállíthatóak az üvegek.

eteltarolas8

Ha nincs ilyen kis tárolód, akkor az egyik praktikus megoldás a forgatható tál. Mindegy, hogy melyik élelmiszert milyen sűrűn használod, könnyedén, a teljes szekrény kipakolása nélkül kézbe veheted, amit keresel. Hátránya, hogy több helyet foglal el.

kitchenorg16

 

Tipp: Ha nem tudsz ilyen forgó tányért vásárolni, házilag is elkészítheted. Ehhez szükséged lesz két azonos méretű, magasabb falú tálcára. A kettő közé tegyél 15-20 kisebb (csapágy vagy üveg)golyót, ezek segíteni fogják a felső tálcát, hogy könnyedén forgatható legyen.

 

Szárított gyógynövények, teafüvek, kávé stb. és édes, sós nasik (pl. kekszek, aszalt gyümölcsök, csokoládé, ropi, olajos magvak stb.) tárolása:

Többnyire mindegyikre igaz, hogy saját dobozukban, zacskójukban tárolhatod őket. Ezek mindegyike a hűvösebb, szárazabb helyet szereti, ezért akár az eredeti csomagolásban maradnak, akár átteszed üvegbe, dobozba, lehetőség szerint légmentesen záródjanak.

A nasikat célszerű a legfelső polcon tárolnod, ha gyermek van a családban. Tapasztalatom szerint gyorsan "elpárolognak", ha könnyen elérhetőek. :D

eteltarolas9

 

Friss zöldségek, gyümölcsök tárolása:

Gyakorlatilag minden zöldségre, gyümölcsre igaz, hogy a hűvösebb (16 °C alatti) helyet szeretik, ezáltal tovább megőrizheted frissességüket. (Külön bejegyzésben fogok írni, hogy pontosan melyik zöldségek és gyümölcsök hogyan tárolandók.)

Az egyik legfontosabb szempont, hogy a zöldségeket és gyümölcsöket elkülönítve tárold, mivel a gyümölcsökből etilén kerülhet a levegőbe, amelytől a zöldségek kicsíráznak.

Ha huzamosabb ideig tárolod őket, időnként forgasd át és vedd ki a sérült, beteg darabokat, hogy a többire ne terjedjen át.

Célszerű olyan kosárfélében, ládában tárolnod őket, amelyben tudnak szellőzni.

eteltarolas10

Vagy akár egy már nem használt drótos irattartóban.

kitchenorg15

 

Amikor a megpakolt tárolókat el szeretnéd helyezni a konyhádban, mindig figyelj arra, hogy a kisebb, könnyebb dolgok felülre, a nagyobb, nehezebb holmik alulra kerüljenek.

Tipp: a konyhaszekrény ajtajára felragaszthatsz egy papírt, amelyre ráírhatod, hogy abban a szekrényben mit tárolsz. Ez is meggyorsítja a keresgélést.

Szívesen olvasok más praktikus tárolási megoldásokról is, - ha van ilyened, oszd meg velem. :)

Szép napot!

Edit

(a Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód)

Tárolási megoldások a konyhában - 1. rész

Korábban írtam a konyha rendbetételéről, hogy milyen szempontok szerint szelektáld ki azokat a holmikat, amikre már nincs szükséged és feleslegesen foglalják el a helyet.

Bízom benne, hogy már túl vagy a nehezén, sikerült mindent átválogatnod és valóban csak azok a holmik maradtak a konyhádban, amiket szeretsz és használsz.

A mai bejegyzésem arról szól, hogy azokat a tárgyakat, amiket mindenképpen szeretnél megtartani, hogyan tárolhatod a legpraktikusabban. Mindegyik tárgycsoportnál több lehetőséget is bemutatok. Válaszd ki azt, amelyik számodra és a konyhád lehetőségeihez viszonyítva a legszimpatikusabb.

Nézzük sorban, melyek azok a dolgok, amelyeknek helyet kell találnod és célszerű a konyhában (vagy a konyhához kapcsolódó spejzben) tárolnod, hogy mindig kéznél legyenek:

Szükséges eszközök:

  • Tányérok
  • Poharak, bögrék
  • Evőeszközök
  • Fakanalak, merőkanalak, vágókések stb.
  • Lábasok, edények
  • Vágódeszka, edényalátét
  • Kisgépek (pl. turmixgép, szendvicssütő stb.)
  • Törlőkendők, konyharuhák, szivacsok
  • Szalvéták, folpack, alufólia, kisebb zacskók
  • Ételtárolásra alkalmas dobozok
  • Konyhai tisztítószerek
Szükséges, alapvető élelmiszerek (a teljesség igénye nélkül):
  • Ízesítők (só, cukor, méz, pirospaprika, fűszerek stb.)
  • Lisztfélék
  • Konzerves ételek (pl. Paradicsompüré, zöldségek, halak stb.)
  • Üveges szószok, olajak, ecet stb.
  • Lekvárok, édes kenhető élelmiszerek
  • Tartós köretnek valók (pl. rizs, köles, tészta stb.)
  • Italok (pl. Dobozos gyümölcslevek, szörpök, ásványvíz stb.)
  • Szárított gyógynövények, teafüvek, kávé stb.
  • Édes és sós nasik (pl. Kekszek, aszalt gyümölcsök, csokoládé, ropi, olajos magvak stb.)
  • Friss zöldségek, gyümölcsök
 

 

 

Tányérok tárolása:

A tányérokat nagyságuk szerint rendezd. A könnyű kezelhetőség érdekében helyezheted egymásra a (nyitott vagy zárt) polcra, vagy a fiókba. Állítva vagy fektetve.

kitchenorg29

 

Állítva úgy tárolhatod egyszerűen, esztétikusan és biztonságosan, hogy vékonyabb, fémből készült edényszárítóra helyezed őket.

kitchenorg28

Fiókban lévő tárolásnál figyelj arra, hogy elég mély legyen a fiók és szorosan, vagy kitámasztva legyenek benne a tányérok, így a fiók kihúzásakor nem mozdulnak el.

kitchenorg27

 

Poharak, bögrék tárolása:

A poharakat, bögréket áttekinthetően tárold.

Nyitott vagy zárt polcon állítva, 

kitchenorg31

vagy a fülüknél felakasztva pihenjenek.

kitchenorg30

Célszerű a mosogatóhoz, mosogatógéphez közeli helyet találnod a tányéroknak, poharaknak, bögréknek, hogy minél gyorsabban tudd elpakolni a tisztítást követően. Ezáltal kisebb az esélye a baleseteknek is.

 

Evéshez és főzéshez használatos eszközök tárolása:

A főzéshez használatos eszközöket kiakaszthatod a falra. kitchenorg22

Ha nem szeretnéd a falra tenni, de fontos, hogy kéznél legyenek, a konyhaszekrény alá helyezett, forgatható, házilag is elkészíthető akasztó remek megoldás erre.

kitchenorg21

 

Az evő- és a főzőeszközöket is kiteheted a munkapultra egy erősebb edénybe állítva. Fontos, hogy ne boruljon fel!

Egyedi és esztétikus :)

kithenorg24

kitchenorg19

 

Ha el szeretnéd tenni a főzőeszközöket, hogy ne legyenek szem előtt, de nem elég hosszúak a fiókok, a következő megoldást javaslom.

Vékony falapból, vagy több réteg kartonból (lényeg, hogy bírja a strapát) készíthetsz fiókelválasztókat.

kitchenorg3

 

Lábasok, edények tárolása:

Lábasok, nagyobb edények tárolásánál a legjobb megoldás, ha egymásba tudod pakolni őket, így foglalják el a legkevesebb helyet.

kitchenorg18

 

A nyéllel rendelkező edények esetében érdemes felakasztanod őket. Ezt megteheted a szekrény belsejében elhelyezett kampókra, 

kitchenorg11

vagy fali akasztóra lógatva.

kitchenorg17

A fedőket falra szerelhető fedőtartón tárolhatod, vagy állítva tányérszárítón.

kitchenorg14

 

Vágódeszka, edényalátét tárolása:

A vágódeszkákat, edényalátéteket célszerű állítva tárolnod, így foglalnak el a legkevesebb helyet.

A szekrényajtók belsejét kihasználhatod ezek elhelyezésére. Házilag is elkészíthető, egyszerű tárolót barkácsolhatsz néhány faléc felhasználásával.

Figyelj arra, hogy ne ütközzön össze a polccal, amikor becsukod az ajtót!

kitchenorg5

 

Kisgépek tárolása:

A háztartási kisgépek azok, amik jelentősen megkönnyítik a mindennapjainkat, de sajnos elég sok helyet foglalnak el a konyhában.

A napi használatban lévő kisgépeket tarthatod a munkapulton, vagy ha nem szereted a látványukat és van rá lehetőséged, praktikus megoldás egy pulthoz kapcsolódó, ajtóval rendelkező kis tárolórész. Ebben az esetben, ha nagyon jól ki van alakítva (konnektor is rendelkezésre áll), akkor a gépek elmozdítása nélkül, egy pillanat alatt el tudod rejteni őket.

kitchenorg33

A rendszeresen nem használatos kisgépeket célszerű a konyhaszekrényben tárolnod.

Ha a konyhaszekrényben nincs már helye, felteheted a szekrény tetejére. Ebben az esetben érdemes átgondolnod a következőket: a doboz nélkül pihenő gépek porosodnak, így használat előtt le kell majd tisztogatnod azokat. Ha a saját dobozukban tárolod és több géped is van a szekrény tetején, a dobozok különbözősége miatt rendetlen hatást fognak kelteni.

Tehát, ha mindenképpen a szekrény tetejére kényszerülnek, keress egy semleges (pl. natúr barna vagy fehér), egy színű dobozt és írd rá, mi van benne. Így nem fog porosodni a tartalma és kaotikusnak sem fog tűnni a konyhád.

 

Törlőkendők, konyharuhák, szivacsok, szalvéták, folpack, alufólia, kisebb zacskók tárolása:

Azokat a holmikat, amiknek fontos, hogy tiszták legyenek, mindenképpen fiókban, vagy dobozolva, feliratozva tárold. 

Vagy ezeknél is kihasználhatod a konyhaszekrény ajtaja és egy irattartó adta lehetőségeket :)

kitchenorg9

 

Konyhai tisztítószerek tárolása:

A takarításhoz szükséges holmikat (mosogatószer, vízkőoldó, szemeteszsák, gumikesztyű stb.) célszerű a mosogató alatti részben elhelyezned. Legyen áttekinthető és rendezett!

kitchenorg35

 

 

A szemeteszsáknak vagy papírtörlőnek készíthetsz vastagabb pálcából és függönykarnis tartóból készült függesztéket.

kitchenorganising

 

Ételtartó dobozok tárolása:

Az ételtartó dobozokat lehetőség szerint egymásba rakva tárold.

Ha sok van belőlük egy nagyobb dobozban kényelmesen elférnek.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Amikor keresed a helyét a holmijaidnak, mindig tartsd szem előtt a biztonságot is!

Ne tegyél törékeny holmikat olyan magasságba, ahol kicsi gyermek is könnyen elérheti. Praktikus gyermekbiztonsági zárak kaphatóak, ha a kicsi nagyon szeret a konyhaszekrényben kíváncsiskodni. Vagy a számára elérhető helyekre csak olyan tárgyakat tegyél, amelyek biztonságosak rá nézve és amelyekben nem tud kárt tenni.

Nagyon sok holmit tudsz tárolni a konyhában nyitott polcokon. Ebben az esetben arra figyelj, hogy mindig nagyon tiszták legyenek. A makulátlan tisztaságú edények, a színben, stílusban összehangolt bögrék, tányérok otthonossá, higiénikussá és esztétikussá teszik a konyhád.

konyha

A következő bejegyzésemben a konyhában megtalálható élelmiszerek tárolási lehetőségeiről fogok írni.

 

Addig is legyen szép napod!

Edit

A Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód

süti beállítások módosítása