Tedd egyszerűbbé az életed!

Rend/szerezz

Rend/szerezz

Festett bútor díszítése 1. - A stencil használata

2018. április 27. - Rendszerezz

 

stencilesbútor2

 

Amikor a kezedbe akad egy bútor, amit szeretnél felújítani, gondold át, hogy hova szeretnéd majd tenni. Abban a helyiségben egy egyszerűbb bútor lenne ideálisabb vagy egy figyelemfelkeltőbb, színesebb, kidolgozottabb illene oda? A bútort szeretnéd-e egy kicsit más stílusban látni? Például egy letisztultabb darabból egy klasszikusat, vagy egy retro-ból vintage jellegűt? Amikor úgy érzed, hogy szükséged lenne egy kis plusszra, mert valahogy “kívánja” a bútor és az érzékeid, akkor érdemes végiggondolnod a lehetőségeket, hogy az adott esetben melyik lenne a legjobb választás.

A következő viszonylag egyszerű, de mindenképpen rendkívül látványos technikákkal díszítheted a festett bútorokat:

  • Stencil
  • 3D stencil
  • Díszléc, szegély
  • Öntapadós fóla, matrica, tapéta
  • Transzfertechnika
 

Most a stencilezést fogom bemutatni Neked lépésről-lépésre

A stencilezéshez szükséges kiegészítő eszközök:

  • Stencil (ezt készen is megvásárolhatod a kreatív üzletekben vagy rendelhetsz az aliexpress, eBay stb. oldalakról, de egyedileg is elkészítheted magadnak - erre még visszatérek)
  • Ecset, stencil-ecset, szivacs - én csíkokra vágott mosogatószivacsot szoktam használni :) stencilbrush2 stencilbrush
 
  • Maszkoló szalag vagy stencil rögzítő spray
 

Tipp:

Egy megunt függönydarab is megfelelő stencilnek. Ebben az esetben a festékspray használata célszerűbb.

 

függönystencil

 

A stencilezés menete:

Miután befestetted a bútort (zománcfestékkel festett bútorokról itt írtam:

https://rendszerezz.com/2018/03/26/butorfestes-zomancfestekkel/

Kréta festékkel festett bútorokról pedig itt: 

 https://rendszerezz.com/2018/04/16/butorfestes-kretafestekkel/ ),

krétafestékes bútor esetén még a festék lezárása (waxolás, lakkozás előtt) viheted fel stencil sablon segítségével a mintát.

1. Lépés: nagyon pontosan jelöld ki, hogy hova szeretnéd a mintát. Figyelj a szimmetriára, a megfelelő mintatávolságokra.

2. Lépés: rögzítsd a stencilt a kijelölt helyre - erre célszerű maszkoló szalagot használnod vagy stencil rögzítő sprayt, a lényeg, hogy ne mozduljon el a stencil.

stencilabutoron

 

3. Lépés: keverd ki a festéket, amivel szeretnél dolgozni, érdemes egy pici tálba vagy akár befőttesüveg tetőbe tenned. Ehhez a technikához nagyon kevés festékre lesz szükséged.

4. Ecsettel, stencilecsettel vagy egy darab szivaccsal vidd fel a festéket. Arra figyelj, hogy függőlegesen, enyhén ütögető mozdulatokkal dolgozz. Mielőtt élesben nekiesel, célszerű egy darab papíron próbálgatnod. A felvivő eszköz legyen száraz és nagyon pici festék legyen csak rajta. Ez azért fontos, hogy ne folyjon alá a festék.

 

stencilabutoron2

 

5. Távolítsd el a stencilt, lehetőleg úgy, hogy ne mozduljon oldalra, nehogy elkenődjön a festék.

stencilabutoron3

 

6. Miután elkészültél a kívánt mintával és korábban krétafestéket használtál, a száradást követően zárd a festéket wax-szal vagy lakkal.

7. Nagyon alaposan, meleg, mosószeres vízzel mosd le a stencilt, hogy később újra tudd használni.

stencilesbútor

Tipp: Amikor nagyobb felületet szeretnél stencilezni, legfeljebb kétszer-háromszor használd a stencilt, mert nagyon fog ragadni, ahogy szárad a festék. Inkább mosd el és alaposan szárítsd meg az újabb használat előtt.

 

stencilesbútor3

Tipp:

Ha többféle színnel szeretnél dolgozni, akkor több tálba készítsd oda a festékeket és több felvivő eszközt használj. Egymás után vidd fel a festéket. Csinálhatod úgy is, hogy konkrétan bizonyos részek legyenek más-más színűek, de lehet átmenetes is, így amikor egymásra kerülnek a színek, újabb színek születnek és nagyon harmonikus lesz az összhatás.

 

Megmentett asztalka - előtte:

asztal1

Munka közben :)

asztal2

Ecsettel korrigálhatod, ha nem lett pontos a minta. Ha pedig úgy érzed, hogy nagyon-nagyon nem olyan lett, mint szeretted volna, csiszold le és kezdd újra! Ne add fel, sikerülni fog!

A végeredmény:

asztal3

asztal4

Stencil készítése házilag

Ha nem találsz olyan méretű, mintájú stencilt, amilyet szeretnél, megcsinálhatod magadnak. Ehhez szükséged lesz egy vékonyabb műanyag lapdarabra (amekkora stencilt szeretnél - lehetőleg átlátszó legyen). Tervezd meg, keress a neten és nyomtasd ki a mintát egy papírra. A műanyag lapot tedd rá a papírra és erősítsd össze, hogy ne mozduljanak szét. Egy vékony szikével vágd ki a mintát. Kicsit macerás, de megéri, ha nagyon egyedi mintát szeretnél.

stencilmake

Én nagyon szeretem a stencileket, mert különlegesebbek lesznek tőle a bútoraim.

Legyen az egy színű....

bölcső1  bölcső2

.... vagy több színű minta

íróasztal1  íróasztal2

Bízom benne, hogy sikerült valami újat írnom és kedvet kaptál ehhez a technikához. Legközelebb a 3D stencilről írok Neked.

Addig is legyen szép napod!

 

Szeretettel,

Edit :)

(a Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód)

 

Bútorfestés krétafestékkel

 

A legutóbbi bejegyzésemben arról írtam, hogyan tudod használni a zománcfestéket bútorfestésre, 

https://rendszerezz.com/2018/03/26/butorfestes-zomancfestekkel/

most pedig a krétafesték használatát szeretném bemutatni Neked.

 

paintedfurniture

 

De mi is az a krétafesték?

Egy brit hölgy, Annie Sloan 20 évvel ezelőtt fejlesztett ki egy olyan vizesbázisú festéket, amely (elvileg) mindenféle felületre kenhető anélkül, hogy azt előtte csiszolni vagy alapozni kellene. (Jól gondolod, nem csak bútorfestésre lehet használni. :) )

Azért kapta a krétafesték nevet, mert amikor festés után csiszoljuk, nagyon finoman porzik, ezáltal könnyű a bútort antikolni.

Tehát, ha nagyon tetszik a vintage vagy a shabby stílus, akkor használd ezt a technikát a bútoraid áthangolására. Szagtalan a festék, ezért nyugodtan alkalmazhatod beltéren, de ha már jön a szép idő, érdemes a szabad levegőn festegetned, ha teheted.

 

[caption id="attachment_548" align="aligncenter" width="325"]marina2 Marina Home[/caption]

 

A krétafestéket a következőképpen használd fa bútorra

  1. Amennyire lehetséges, szedd szét a festeni kívánt bútort, távolítsd el a fém részeket (pl. fogantyú).
  2. Enyhén nedves ruhával tisztítsd le a bútorról a szennyeződéseket. Érdemes nagyon finom, kb. 240-es csiszolópapírral átsimogatnod a festeni kívánt részeket. Ezután egy száraz ruhával portalanítsd a bútort.
  3. Ha vannak hibák a bútoron, érdemes tapasszal kijavítanod ezeket. A hibák javításáról itt írtam bővebben:            https://rendszerezz.com/2018/03/26/butorfestes-zomancfestekkel/
  4. A festéket felviheted ecsettel, hengerrel, vagy akár szivaccsal is (de láttam már olyat is, hogy valaki kiselejtezett zoknival festett :) ).
  5. Száradási idő után újra simogasd át a bútort a csiszolóvászonnal, majd újra fesd át a krétafestékkel.
  6. Ha antikolt hatásúra tervezted a végeredményt, akkor a második festékréteg száradását követően - főleg a széleken -  újra simogasd át csiszolóvászonnal a bútort, olyan mértékben, amennyire szeretnéd a kopottas hatást elérni.
  7. Amikor teljesen elkészültél a festéssel, csiszolással, le kell zárnod a festékréteget, hogy ne sérüljön. Ehhez elsősorban a színtelen wax-ot ajánlom, ezt ecsettel vagy puha ronggyal vidd fel a bútorra, majd a felesleget szintén ronggyal töröld le. A wax abban segít, hogy ne kopjon le a festék és ellenállóbb legyen a nedvességtől, szennyeződéstől a felület. Legalább 5 napot érdemes rajtahagynod használat előtt, hogy alaposan beszívja a fa (a hőmérséklettől függ a napok száma, ami elérheti akár a 21 napot is, a lényeg, hogy kicsit megkeményedjen rajta a viasz).
 

wax

 

marina7

[caption id="attachment_550" align="aligncenter" width="495"]marina8 Marina Home[/caption]

 

Ha még antikoltabb hatást szeretnél elérni, a színtelen wax után sötét színű wax-szal kend át a bútor széleit egy puha rongydarabbal.

paint5

 

Érdemes nem egyből a legszebb bútoraidon kísérletezni, hanem egy kisebb fadarabon, így jobban ráérzel a technikára.

Ha nincs wax-od és erősebb igénybevételnek kitett bútort szeretnél festeni, akkor színtelen, vizesbázisú lakkal is zárhatod a festékréteget.

Nagyon szép, készen kapható krétafestékeket lehet vásárolni az üzletekben. Minél nagyobb kiszerelésben veszed, annál gazdaságosabb.

wiseowl

Tipp: A krétafesték is színezhető színezőpasztával, ha nem szeretnél túl sok-féle színű festéket vásárolni.

 

Készíts krétafestéket magadnak!

Házilag is elkészítheted a krétafestéket, nálam ez a recept vált be a legjobban:

  • 1 rész bécsi fehér (festékboltokban kapható, a gipszhez hasonló állagú, fehér por)
  • 2 rész beltéri, latex falfesték (nem sima falfesték!)
  • 1 rész víz
Ha több bútort is szeretnél festeni, célszerű fehér latex festéket venned és mellé néhány színezőpasztát (fekete, piros, kék, sárga), amivel bármilyen árnyalatot kikeverhetsz.

 

[caption id="attachment_551" align="aligncenter" width="396"]marina1 Marina Home[/caption]

 

Krétafesték használata műanyag felületű bútorra

Műanyag bútor esetén érdemes a bútort nedves, mosószeres ruhával zsírtalanítanod, majd egy hídképzővel (Harzo T16) átkenni 1 rétegben. Száradás és egy enyhe csiszolás után ugyanúgy használhatod a krétafestéket, mint a fa bútor esetén (lásd fent).

paintedfurniture2

 

Látod, ezeket a szépségeket Te is bármikor elkészítheted.

A dédi régi bútorait is átöltöztetheted. Egy kis szeretgetés után lakásod legszebb darabjai lesznek.

Ha úgy érzed, hogy szükséged van egy kis bátorításra, javaslom Holl Marina bútorfestő workshopját. Nála megtanulhatod a bútorfestés trükkjeit és a program után már otthon is bátran áthangolhatod kedved szerint a lakásod. :)

Marinával a Facebook-on veheted fel a kapcsolatot, illetve itt megtekintheted csodálatos és inspiráló munkáit:

https://www.facebook.com/Marina-Home-1688521641360496/

A következő workshop május 13-án lesz, már lehet jelentkezni :)

https://www.facebook.com/events/1796129733777631/

 

A következő bejegyzésemben a festett bútorok díszítéséről fogok írni Neked.

Addig is jó tervezgetést, festegetést kívánok! :)

 

Szeretettel,

Edit

(A Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód)

süti beállítások módosítása