Tedd egyszerűbbé az életed!

Rend/szerezz

Rend/szerezz

A “jó, a jobb és a legjobb” rend

2017. november 09. - Rendszerezz

Ahogy a legutóbbi bejegyzésemben összegeztem, a rendetlenséget nem szeretjük, vagyis azt az állapotot, amikor fel vannak halmozva átláthatatlan (esetenként beazonosíthatatlan) állapotban a tárgyaink az otthonunkban.

A rendetlenség hatása: káosz, türelmetlenség, szétszórtság, feszültség, boldogtalanság, menekülési vágy, kevesebb pénz, kevesebb idő.

AZONNAL FELSZÁMOLANDÓ!

Messy Bedroom

rendetlenség2

 

Tehát a cél, a REND, vagyis a nyugalom, béke, összeszedett gondolatok, türelem, több idő, több pénz.

A jó” rend:

Számomra azt jelenti a “jó” rend, hogy a lakásban, helyiségben lévő holmik nagyjából a helyükön vannak. Felületesen tiszta, és rendezett, többnyire biztonságos. Átlagos, élettel teli.

Kb. 60 perces takarítással és pakolással (a szekrények tartalmát nem nézve) “vállalhatóvá” tehetjük.

gyerekszobajó

A “jobb rend”:

A “jó” rend egy magasabb fokozata a “jobb” rend. A holmik a számukra kijelölt helyükön pihennek, de még előfordulnak a lakásban olyan tárgyak, amelyek nem “oda valók”. A ruhák a szekrényben összehajtogatva foglalnak helyet, de nem rendszerezve. Otthonos. Életszerű. Biztonságos és higiénikus.

Kb. 30-40 perces takarítással és pakolással vendégvárásra alkalmassá tehetjük.

teen-room

 

A “legjobb rend”:

A rend legmagasabb fokozata. Makulátlan tisztaság, minden holmi pontosan a kijelölt helyén, rendszerezve pihen. Tökéletesen átlátható. Harmonikus, de mégsem életszerű.

Azoktól elvárt állapot, akik el kívánják adni a lakásukat; nagyon-nagyon fontos vendéget várnak; magazinfotózáshoz ideális anyag. 

bedroom

Mindegyik esetben a kialakításának időtartama attól függ, hogy mekkora a lakás, hányan laknak benne és melyik állapot a kiindulópont.

Persze most nagyon sarkítottam, hiszen van két állapot közötti átmenet is, illetve helyiségenként változó lehet, de nagyjából ezek alapján be tudod azonosítani, hol is tartasz most és melyikben érzed a legjobban magad.

Úgy gondolom, hogy a tárgyaink azért vannak, hogy használjuk őket és ha az otthonunkban vagyunk, akkor folyamatosan használunk valamit. Minél többen élünk az adott lakásban, annál több tárgy vándorol ide-oda. Ez teljesen természetes és amiatt ne érezd magad kényelmetlenül, hogy nem tudod folyamatosan a “jobb” és “legjobb” állapotokat állandósítani.

DE! Mivel nemcsak azért vagy itt, hogy megnyugtassalak, hanem valami változásra motiváljalak, - mert biztosan lehet még egy kicsivel jobb a helyzet, - ne dőlj kényelmesen hátra. Hamarosan megírom, hogy milyen gyakorlati tudnivalókat érdemes elsajátítanod, hogy a számodra legideálisabb környezetet kialakíthasd és hosszabb ideig megőrizhesd.

Addig is Szép napot Neked!

Edit

(a Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód)

Rend és rendetlenség

A rend és a rendetlenség fogalmak jelentése nagyon relatív, még a tudományos szakemberek sem tudták eddig igazán megfogalmazni, hogy mit is jelentenek pontosan. Viszont, ha az ellentéteket vesszük figyelembe: jó-rossz, tiszta-piszkos, egészséges-beteg stb., a rend egyértelműen a pozitív, a rendetlenség pedig a negatív oldalon áll.

Számomra a pontos meghatározásnál sokkal fontosabb, hogy milyen érzéseket váltanak ki belőlem és mire ösztönöznek. A rend egyfajta nyugalmat, békét, kiegyensúlyozottságot, átláthatóságot, tisztaságot jelent nekem és úgy érzem, energiával tölt fel, ha ilyen környezetben lehetek.

Általános tapasztalat, hogy valamiféle kapcsolat van az emberek életvitele, gondolkodásmódja, lelkiállapota és a körülöttük kialakult környezet között.

A rendről azt tartják, hogy javítja az életminőséget, a gondolkodást és a koncentrációt, míg a rendetlenség a kreatív gondolkodást ösztönzi. Vannak, akik jobban érzik magukat és jobb teljesítményre képesek a rendetlenségben és vannak, akiknek ehhez rend szükséges.

Az, hogy valaki mennyire tart rendet, vagy él rendetlenségben, teljesen egyéni és többnyire az alapján alakul ki, milyen környezetben, kultúrában nevelték.

 

Rendmánia és mániás rendetlenség?

A depressziós betegek, illetve azok, akiknek párkapcsolati problémáik vannak, többnyire nem tudnak rendet tartani maguk körül, viszont azzal, ha a beteg számára egy rendezett, kiegyensúlyozott környezetet teremtünk, enyhíthetjük a szorongását. Tehát ha ismersz valakit, aki hajlamos a depresszióra, vagy magányosnak érzi magát, segíthetsz neki a beszélgetésen kívül abban is, hogy rendezettebb legyen a környezete, ezáltal javulni fog a lelkiállapota.

De persze a rendetlenség nem jelenti feltétlenül, hogy valaki depressziós, lehet, hogy az illetőnek egyszerűen csak nincs kedve, ideje rendet rakni. Nyugodtan ajánljuk fel a segítségünket ilyen esetben, ugyanis, ha túl hosszú időn keresztül tart az elhanyagolt állapot, akkor egy idő után nem fogja szükségét érezni, hogy változtasson a helyzeten és ez sajnos további problémák forrása lesz.

Vannak olyan emberek is, akik mániásan rendetlenek. Ők többnyire ki tudnak igazodni a rendszertelenségükben, viszont nagyon komoly lelki probléma húzódhat a háttérben, amely további problémákat szül. Ilyenek például a kényszeres gyűjtögetők, akik nem látják be, hogy betegek, csak halmozzák korlátlan mennyiségben a tárgyakat. Sajnos ennek eredménye, hogy a lakás takaríthatatlanná válik és élősködők, kártevők melegágya lesz. A rendmániások a másik véglet. Ők azok, akik tökéletességet várnak el maguktól és a környezetüktől, ami szintén valamiféle szorongás, belső lelki békétlenség következménye. A rend kényszeres fenntartása fontos számukra, ez ad nekik biztonságot.

Az egészséges rend tehát jó, a rend barát, aki segít, hogy mindig megtaláld, amit keresel, de mindig az arany középutat érdemes keresni.

És hogy milyen is a jó rend? Hamarosan megírom….és abban is segítek, hogyan érheted el.

Szép napot Neked!

Edit

(a Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód)

süti beállítások módosítása