Korábban írtam arról, hogyan érdemes rendbetenned, kiszelektálnod a nappalit
itt:
https://rendszerezz.com/2017/12/14/tedd-rendbe-a-nappalid/
, hogy az egy kellemes, meghitt, vendégfogadásra alkalmas hely legyen.
A mai bejegyzésben azokat a szempontokat szeretném összeszedni, milyen bútorokkal érdemes berendezned a nappalid, hogy az minden funkciójának megfeleljen, úgy, hogy mégis világos és tágas maradjon, amennyire lehetséges.
Melyek lehetnek ezek a funkciók:
- családi összejövetelek, beszélgetések,
- tévézés,
- étkezés,
- háló,
- dolgozó,
- vagy akár a konyha.

Fal- és padlószín:
Még akkor is, ha kisebb gyermek van a családban és a kis maszatos kezek miatt nem tűnik bölcs döntésnek világos falszínt és világos burkolatot választani, mégis azt javaslom, hogy ezt tedd, mivel a legnagyobb mértékben ezek a területek segítenek, hogy a tágas, világos hatást elérjük. Tehát bátran használd a fehér, törtfehér, bézses, világosszürkés árnyalatokat.
Bútorok:
Bármekkora is a nappalid, ne akard faltól falig bebútorozni, mert rengeteg helyet vesz el feleslegesen. Néhány évtizeddel ezelőtt nem volt olyan lakás, ahol a legnagyobb szoba egyik fala ne lett volna teljesen végigrakva szekrénnyel. Igaz, hogy sok holmit elnyelnek (egyenes út a gyűjtögetés felé), de rengeteg helyet foglalnak el.
Nagy, több elemes szekrények helyett inkább az alacsonyabb, külön is jól mutató megoldásokat válaszd.
Ilyen például az a polc, amely szükség esetén térelválasztóként is funkcionálhat.
Vagy a fiókos komód, amely praktikus tároló és akár tv állványként is használhatod.
Célszerű világosabb színű bútorokat vásárolnod (vagy át is festheted a meglévőket), így világosabbnak, szellősebbnek, vidámabbnak fog tűnni a szoba. A sötét bútorok hátránya, hogy magukba zárják a fényt és sötétté, komorrá teszik a helyiséget, amit még tovább lehet fokozni a túl színes, mintás tapétával, a sötét falfestékkel. Minél kevesebb a természetes fény egy adott helyiségben, annál inkább szükséges, hogy világos bútorok kerüljenek bele.
A világos bútorok elegánsak, bármilyen stílusú környezetbe illenek. Nem kell feltétlenül a hófehéret választanod, a törtfehér, a világos szürke, a bézs, vagy ha szereted a természetes fa mintáját, a világos színre pácolt fa bútorok is ugyanazt az érzést fogják adni.
Lássuk a funkciókat és a hozzá tartozó bútorokat:
Összejövetelek, beszélgetések + háló:
Kanapé:
A nappali egyik legfontosabb bútordarabja a kanapé. Bár nagyon praktikusnak tűnik első ránézésre a sarokkanapé, úgy gondolom, hogy mégsem olyan jó választás. Sajnos a mérete és a formája (még akkor is, ha átszerelhető jobbos-balos verzióba), nagyon behatárolja, hogy hova helyezheted el. A másik hátránya, hogy nem alkalmas tartós alvásra az összeillesztések miatt, ezért célszerű inkább egyszerűbb, 3 személyes kanapét választanod, amelyiknek cserélhető a matraca és nem kell keresztben aludni rajta - mivel így nem törik a fekvőfelülete, kényelmesebb a deréknak.
Hogy a lehető legjobban ki tudd használni tárolásra is, keress olyan darabot, amihez van tároló.
Mosógépben mosható huzatot válassz a kanapéhoz (ez lehet külön, méteráruboltban megvásárolható anyag is, amit magad is beszeghetsz). Ha világosítani szeretnél optikailag a huzat szintén lehet világos, semleges színű.
Színes párnákkal tudod feldobni a semleges területek hangulatát.
Fotel:
Bár nem kötelező darab, de ha elfér a nappalidban és szeretsz üldögélni, vendégeket fogadni célszerű beszerezned (legalább) egyet.
Vásárlásnál arra figyelj, hogy ne legyen nagyon intenzív a színe, kényelmes legyen, de ne foglaljon el túl sok helyet.
Praktikus darab a lábtartó és a puff is - a legtöbb tárolórésszel rendelkezik.
Dohányzóasztal:
(Ennek a bútordarabnak igazán kitalálhatnának már valami új nevet :P )
Amikor vendégek jönnek, kényelmesen leülteted és kis nasival kínálod őket, ezért célszerű, hogy legyen egy kis asztalka is a közelben. Ha gyermek is van a családban, az üvegből készült, illetve hegyesebb sarkú darabokat érdemes elfelejtened.
Az egyik megoldás, hogy más célnak is megfeleljen, ha egy lekerekített sarkú padot szerzel be. Ezt lehet használni az étkezőasztalnál is, illetve vendégfogadásnál asztalkának.
Tévézés:
Bár a modernebb tévék többnyire a falra kerülnek, ha mégis tv állványt választasz, a következő szempontokra figyelj:
- Stabil és masszív legyen
- Praktikusabb, ha zárt tároló tartozik hozzá (fiók vagy ajtó)

Étkezés:
Az étkezőasztal elég sok helyet szokott elfoglalni, ezért célszerű átalakítható típust választanod. Nagyon praktikus, ha lecsukható egy része, vagy bővíthető egy extra asztallappal szükség esetén.
Érdemes figyelned az ülőalkalmatosságokra is. Például, hogy a székek egymásba helyezhetőek, összecsukhatóak, vagy az asztal alá pontosan betolhatóak legyenek, hogy minél kevesebb helyet foglaljanak el.
Dolgozó:
Sokszor a “home office” is a nappaliba kerül. Szerencsére a számítógépek már kicsik és könnyen eltehetőek, így nem kell túl bonyolult bútorokat beszerezned ahhoz, hogy kényelmesen dolgozhass, elég hozzá egy egyszerű asztal, vagy falra szerelhető és lehajtható asztallap.
Ha rendszeresen otthon dolgozol és nem tudsz csak úgy hipp-hopp összepakolni, akkor átalakíthatsz egy szekrényt is “dolgozónak”, így elég csak becsukni az ajtaját a kíváncsi szemek elől.
A következő bejegyzésemben praktikus nappali tárolókról és rendszerezőkről fogok írni.
Addig is legyen szép napod! :)
Edit
(a Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód)