Tedd egyszerűbbé az életed!

Rend/szerezz

Rend/szerezz

A hűtő rendbetétele

2018. január 19. - Rendszerezz

A hűtő az egyik legfontosabb műszaki cikk a háztartásokban. Szerintem el sem tudjuk képzelni, milyen lenne nélküle az életünk. Az ételeinket tovább tartja frissen, használatával tudunk napokkal előbbre gondoskodni az élelmezésünkről, ezáltal tudunk tervezni, gazdaságosabban és egészségesebben étkezni.

DE!

Hogyan tudod még jobban kihasználni a hűtőd adta tárolási és spórolási lehetőségeket?

Hogyan tudod elérni, hogy pár másodperc alatt átlássa a család bármely tagja, hogy mi van a hűtőben?

Erről szól a mai bejegyzésem. :)

Milyen ételeket és egyebeket szoktunk tárolni a hűtőszekrényben, melyeknek a lejáratára is nagyon oda kell figyelnünk?

  • Húsfélék (pl.: felvágottak, húskészítények, nyers hús stb.)
  • Tojás
  • Tejtermékek (pl. joghurt, vaj, margarin, tej, sajt, tejföl, kefír, túró, stb.)
  • Kész ételek (már megfőzött ételek, pl. leves, főzelék, húsos ételek stb.)
  • Üdítőitalok, gyümölcslevek
  • Megbontott ételízesítők (pl.:  Ketchup, mustár, majonéz stb.)
  • Kenhető édességek (pl.: lekvár, mogyorókrém stb.)
  • Zöldségek, gyümölcsök
  • Hűtést igénylő gyógyszerek, táplálékkiegészítők stb.
 

Mélyhűtött ételek:

  • Fagyasztott zöldségek, gyümölcsök
  • Fagyasztott kész ételek
  • Fagyasztott hús
  • Fagyasztott péktermékek
 

Gyakorlati tanácsok:

Amikor nekikezdesz a hűtő rendbetételének, először pakolj ki mindent, és tedd a hűtő közelébe egy törölközőre vagy egy nagyobb tárolóba. (A fagyasztós és a sima hűtött részt külön kezeld, hogy a fagyasztott holmik ne olvadjanak ki idő előtt.)

Amikor teljesen kipakoltál, ellenőrizd, hogy le kell-e olvasztani a hűtőt. Ha szükséges, szedd le a felesleges bejegesedett részeket, mivel ezek rontják a hűtő hatékonyságát.

Alaposan takarítsd ki a hűtőszekrény minden részét. A kivehető elemeket vedd ki és mosószeres, vizes ronggyal töröld át.

Visszapakolás előtt mindenképpen nézz át minden egyes dobozt, csomagot, üveget, hogy nem romlott-e a tartalmuk.

Amikor visszahelyezed a megtartandó ételeket, rendszerezd kategóriánként.

Célszerű a különböző kategóriájú termékeket, melyek kisebb dobozban, zacskóban vannak, egy-egy nagyobb, műanyag dobozban tárolnod, majd a dobozt felcímkézned. Ezzel elkerülhető, hogy a különböző készítmények más-más sarokban, polcon kössenek ki és ott romoljanak meg.

fridge2

Ha úgy érzed, egy doboz túl sok helyet foglal el, akkor készíthetsz vékonyabb műanyagból vagy kartonból elválasztókat.

Ha nem dobozokban tárolod az ételeket, mindenképpen címkézd fel a polcokat, hogy mindig, minden visszakerüljön a helyére. Ez segíti a bevásárlási lista készítését is, mert jobban átlátható, hogy miből van még, vagy mit kell venned.

 

Húsfélék (pl.: felvágottak, húskészítények, nyers hús stb.) tárolása:

Vásárlást követően a felvágottakat érdemes áttenned egy kisebb, légmentesen zárható dobozba.

A nyers húsokat 5°C alatt, minden mást élelmiszertől elkülönítve tárold. Ha a vásárlástól számított egy napon belül nem dolgozod fel, tedd be a mélyhűtőbe.

 

Tojás tárolása:

Célszerű a tojást a tojástartóban hagyni, amikor hazaviszed. A tojásokat az esetek többségében nem letisztítva árulják, mivel így hosszabb ideig őrzik meg frissességüket. Éppen ezért elkülönítve más élelmiszerektől tárold. (Használat előtt pedig nagyon alaposan, mosószeres, meleg vízzel tisztítsd meg.)

 

Tejtermékek (pl. joghurt, vaj, margarin, tej, sajt, tejföl, kefír, túró, stb.) tárolása:

A tejtermékeknek kijelölhetsz egy nagyobb dobozt, amelybe mindegyik termék belefér. A dobozt mindenképpen címkézd fel. Ha van tejcukor, tejfehérje érzékeny a családban, a speciális készítményeket tedd külön a többi tejterméktől, hogy könnyebben megtalálja.

 

Kész ételek (már megfőzött ételek, pl. leves, főzelék, húsos ételek stb.) tárolása:

A kész ételeket, amennyiben még sok van belőlük, egyszerűen csak hagyd benne az edényben, amiben készítetted (így kevesebbet kell mosogatnod). Ebben az esetben arra figyelj, hogy csak kihűlt állapotban kerüljön a hűtőszekrénybe. Ha már csak 1-2 adag maradt, tedd át kisebb tárolóba.

Mindig legyenek szem előtt a hűtőben, hogy biztosan elfogyjon. Ezzel is sokat tudsz spórolni.

 

Üdítőitalok, gyümölcslevek tárolása:

Érdemes a hűtőszekrény ajtaján lévő tartóban elhelyezned.

Ha fektetve kell tárolnod, ellenőrizd, hogy megfelelően zár-e a kupakja.

 

Megbontott ételízesítők (pl.:  Ketchup, mustár, majonéz, szószok stb.) tárolása:

Felbontás után mindig hűtőszekrénybe tedd a flakonos, üveges szószokat, amelyekre ez a tárolási mód van írva.

Tipp: A flakonokat beleállíthatod egy tiszta tojástartóba, fejjel lefelé, így az ajtó nyitásakor nem dülöngélnek össze-vissza. :)

freezerhack

 

 

A hűtendő zöldségek és gyümölcsök tárolása:

Figyelem! Elég sok zöldség és gyümölcs érzékeny a hidegre, emiatt nem tárolandóak a hűtőszekrényben.

Általános szabály (vannak kivételek!), ha a gyümölcs, zöldség teljesen megérett már, akkor érdemes betenni a hűtőszekrénybe, hogy még 1-2 napig bírják. A nem teljesen éretteket inkább ne tedd be, mivel így hamarabb rothadásnak indulnak.

(Leggyakrabban fogyasztott) Hűtendő zöldségek: zöldpaprika, karfiol, retek, sárgarépa, petrezselyem, brokkoli, cékla, kelkáposzta, fejeskáposzta, zeller, cukkini, fejessaláta, karalábé, kelbimbó, padlizsán, spenót, patiszon, spárga, zöldbab, zöldborsó.

Mivel a hűtőszekrényben nincs egyforma hőmérséklet mindenhol, ezért a zöldségeket, gyümölcsöket az erre kialakított zöldségtároló rekeszbe tedd, vagy ha ilyened nincs, a hűtő “melegebb” részébe. A nagyon hideg levegő miatt elveszítik az eredeti, intenzív ízüket. A hőmérsékletet hőmérővel ellenőrizheted.

A kaliforniai paprikát, az uborkát és a paradicsomot szobahőmérsékleten tárold. A hűtőben tartott kaliforniai paprika egy idő után elveszíti roppanós állagát, míg az uborka és a paradicsom megposhad, folyóssá válik.

 

Hűtést igénylő gyógyszerek, táplálékkiegészítők stb. tárolása:

Egy külön dobozban, vagy a hűtőszekrény ajtaján, legfelül, elkülönítve tárold a gyógyszereket. Fontos, hogy kisgyermek ne férjen hozzájuk.

 

Mélyhűtött ételek tárolása:

Ha több fiókod, polcod van a mélyhűtőben, célszerű elkülönítve tárolnod a zöldségeket-gyümölcsöket, péktermékeket és a nyers húsokat, kész ételeket, amennyire csak lehetséges. Mindig minden csomagon, dobozon egyértelműen szerepeljen, hogy mi van benne és mikor került be a fagyasztóba, vagy mikor jár le a szavatossága.

freezer

 

Tipp: Praktikus megoldás, ha fagyasztásra alkalmas, lezárható tasakokban, kiporciózva teszed el a kész ételeket. Kevés helyet foglal el és előnye, hogy tényleg csak annyit kell felolvasztanod, amennyire szükség van.

Freezer4

Rendbentartási szabályok:

  • Bevásárlás után minél hamarabb tedd be a hűtőszekrénybe a hűtést igénylő élelmiszereket!
  • A frissen vásárolt élelmiszereket a már meglévők MÖGÉ tedd - a megfelelő kategória szerint!
  • Soha ne pakold annyira tele a hűtőd, hogy ne lehessen átlátni a készletet!
  • A nyers élelmiszereket ne tárold közvetlenül az elkészültek mellett. Például a nyers húst az elkészített húsfélék mellett.
  • Csak olyan lábast, tányért, dobozt stb. tegyél a hűtőszekrénybe, amelyből biztosan nem folyik semmi és az alja, oldala sem koszos!
Tipp: Ha úgy érzed, hogy túl gyakran dobsz ki ételt, mert nem fogyasztjátok el időben, egy külön dobozt címkézz fel - “EGYÉL MEG!” - és ebbe tedd azokat, amelyeket 1-2 napon belül el kell fogyasztani.

fridge3

Tipp: Csipesszel rögzítheted a rácshoz a zacskós élelmiszereket, így a kihasználatlan területeken is tárolásra alkalmassá válnak, illetve segítik az áttekinthetőséget.

[gallery ids="366" type="rectangular"]

 

Mivel az ételmérgezések legnagyobb része az otthonokban történik, ezért érdemes átgondoltan, a család igényeihez és a hűtő lehetőségeihez igazodva kialakítanod a hűtő-rendet. Ezzel megóvod a családod egészségét és kíméled a pénztárcádat is.

Bízom benne, hogy találtál pár hasznos információt. :)

Okos rendezgetést kívánok!

Üdvözlettel,

Edit

A Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód

A bejegyzés trackback címe:

https://rendszerezz.blog.hu/api/trackback/id/tr9814206019

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása