Tedd egyszerűbbé az életed!

Rend/szerezz

Rend/szerezz

Konyha-tuning

2018. január 23. - Rendszerezz

Érezted már úgy, hogy hiába takarítottad ki a konyhád, hiába raktál rendet, hiába dobáltad ki a szükségtelen holmikat, egyszerűen még mindig nem az igazi?

Mi lehet az ok?

Nálam a színek voltak. Egyszerűen nem szerettem a konyhabútorunk színét és már az állapota sem volt az igazi, de közben nem igazán vágytam egy teljes konyhafelújításra (mert ha a szekrény megy, akkor már a járólap is másik legyen és nem árt egy új festés sem....) - nem beszélve a több százezres (vagy leginkább milliós) kiadásról.

Legnagyobb örömömre találtam egy megoldást, hogy újnak is érezzem a konyhát, a lehető legkevesebb felfordulással járjon és még a pénzünk is megmaradjon.

A megoldás: A FESTÉS!

Tudtad, hogy a műanyag borítású, illetve a nem fából készült  konyhabútorokat is le lehet festni?

Ha nem, akkor figyelj és mindent megtudhatsz. :)

Az első lépés, hogy kitaláld milyen színű konyhabútor lenne számodra a legideálisabb. Nyugodtan szánj pár napot ennek eldöntésére, mivel ez egy tartós dolog lesz. Nézegess képeket az interneten, vagy ha van Photoshop-od, akkor játssz virtuálisan a színekkel.

Ami nagyon fontos, hogy vedd figyelembe a csempe, a padlólap színét is.

Ha nagyon tanácstalan vagy, érdemes világosabb, semlegesebb színt választanod (törtfehér, szürkés-világosbarna, szürke), ezekhez minden szín passzol.

Amire szükséged lesz:

  • Mosogatószer,
  • Textil rongyok,
  • Kis méretű szivacs vagy velúr henger (legalább 3 db) + nyél,
  • Műanyag dobozok tetővel (pl. fagyis) - legalább 2 db,
  • Maszkolószalag (minimum 2 cm széles),
  • Harzo T-16 hídképző alapozó (kb. 3500 Ft 1 liter - 10 m2-re elég),
  • Zománcfesték (én a vizesbázisú festékeket szeretem, mert nincs szaguk, tapasztalatom szerint a Trinát Aqua száradási ideje a legrövidebb és nagyon szépen fednek. Kapható magas- és selyemfényű, valamint matt típusban. Én a selyemfényűt szeretem a legjobban. :) ),
  • (ha van sérülés a bútoron, akkor javítótapasz és egy darab finomszemcsés csiszolóvászon),
  • kesztyű.
 

A munka menete:

A konyhabútorunk cseresznyebarna, papírszerű borítású bútorlapból készült. Sajnos a fogantyúk alatt el kezdett feljönni a borítás és nem is lehetett rendesen megtisztítani, ez főleg a mosogató alatti ajtóra volt igaz. Ha csak ezt az egy ajtót szerettem volna pont ugyanolyanra kicserélni, mint a többi, 12e Ft lett volna. :( Volt egy másik szekrényke, ami később lett a bútorhoz toldva, ennek pedig műanyag volt a borítása, és nem volt teljesen ugyanolyan a színe, mint a többinek.

konyharégi2

Amit tettem:

A festékboltban kikevertettem azt az árnyalatot, amit szerettem volna (nálam a világos olívazöld volt a nyerő. 1 l Trinát Aqua selyemfényű, kevertetett festék ára kb. 6.000 Ft. 10m2-re elegendő)

  1. Az ajtókról leszedtem a fogantyúkat. Az ajtókat nem szedtem le, mert nagyon erősek voltak a csavarok és úgy éreztem, hogy túl problémás lesz az ajtók szárítása is, ezért maradtak a helyükön. A fiókelőlapokat sikerült levennem. :)
  2. A műanyag borítású réteget (kép: bal oldal) teljesen eltávolítottam, mivel elengedte a ragasztás (a papírszerűt nem!). A sérült felületű részt nagyon finom szemcsés csiszolóvászonnal átsimogattam, hogy egyenletes legyen. - kép: jobb oldal)
  3. Kétszer alaposan áttöröltem mindenhol a bútort meleg vizes, mosószeres ruhával, ahol le akartam festeni. Ez különösen fontos lépés, mert ha szennyeződés marad a felületen, akkor a festékkel együtt fog lejönni később.
  4. Maszkolószalagot ragasztottam azokra a részekre, ahol nem akartam összefestékezni.
  5. Hengerrel egy rétegben felvittem a Harzo T-16 hídképzőt. Ez azért fontos, mert ez segít, hogy a festék fent maradjon a műanyag rétegen. A sima alapozó nem elég tartós műanyag bútornál.
  6. Száradás után, még egy réteg harzó.
  7. 1. Festékréteg
  8. 2. Festékréteg.
  9. Az antik hatást fapáccal készítettem. (ecsettel meghúztam a vonalakat és egy ronggyal azonnal letöröltem.)
 

konyhaúj2

 

Hasznos tanácsok:

  • Mindig tartsd be a száradási időt (a festékdoboz hátulján van, az “átfesthetőség” résznél.)
  • A harzóból, festékből önts át egy adagot műanyag dobozba, hogy a hengerrel ne vigyél szennyeződést a többi festékbe. Ha marad festék, akkor csak tedd rá a doboz tetejét, így nem szárad ki, máskor is tudod használni.
  • Ha olyan színeket szeretnél használni, amit készen nem lehet kapni, ki tudod keverni színezőpasztával. (Ezt inkább csak kisebb mennyiség esetén javaslom, mert ha elfogy a festék, nem biztos, hogy sikerül újra eltalálnod ugyanazt az árnyalatot.)
  • Mindig figyelj arra, hogy ne keverd a vizes és oldószeres festékeket! (össze se és egymásra se!)
  • A hengereket alaposan mosd el használat után, így tartósabbak lesznek. Az újabb réteg festéket száraz hengerrel vidd fel!
  • A régi típusú műanyag szekrényekről nem kell levenni a felső réteget.
  • Nem pakoltam ki a szekrényekből, mivel a polcokat és a szekrényajtókat nem festettem le belül.
 

Mindenképpen ajánlom a festést, ha szeretnél változást, de nincs rá sok pénzed. Ezzel megóvod az állagát, lesz egy egyedi konyhád. Néhány évre ideális megoldás a nagyfelújításig. :)

 

Kis konyha projekt :)

Nemrég megkeresett egy aranyos megrendelőm. Mondta, hogy albérletben laknak, 2-3 évnél tovább nem terveznek maradni. A régi típusú, műanyag konyhabútorra ráférne egy kis szeretgetés, mert így nem igazán érzik jól magukat a helyiségben. A főbérlő engedi a változtatásokat. Nem túl magas a költségkeret.

Angélakonyha

Amit tettünk:

Alaposan átgondoltuk a színeket. Mivel a csempe és a járólap is szürke-fehér színű volt, a falak pedig fehérek, így a világos szürke mellett döntöttünk. (Jelenleg nagyon trendi, hogy a konyhaszekrény felső része világosabb árnyalatú, mint az alsó). Ez a szürke-fehér alap nagyon jó arra is, hogy élénkebb kiegészítő színnel dobjuk fel az összhatást, bármilyen szín megy hozzá.

Kiegészítők egy konyhában lehetnek: tárolódobozok, fűszertartók, bögrék, konyharuha, edényfogó, kaspó, virágok, függöny stb. Ezeket könnyű lecserélni, nem túl költségesek, de nagyon fel tudják dobni a helyiséget.

A festés menete hasonló volt, mint a saját konyhám esetén. Először a sérült részeket, ahol feljött a műanyag borítás (főleg a mosogatószekrény alatt a víz elkezdett beszivárogni a farost közé), tapasszal javítottam, száradás után átcsiszoltam, majd

  • Tisztítás
  • Harzó T-16
  • Festés - 2 rétegben.
A közös munka eredménye:

Angélakonyha2

A festés teljes költsége (festék és eszközökkel együtt) kb. 12e Ft volt, plussz a kiegészítők (fogantyúk, konyharuhák, dekorációs elemek, polc, tárolódobozok stb.) - az előnye, hogy ezeket tovább tudják vinni költözéskor.

Egy konyabútor teljes átfestése kb. 1-2 nap, száradási időtől függően. Száradás után pedig ugyanolyan vízálló lesz, mint korábban. (Dörzsivel azért nem érdemes nekiesni. ;) A szennyeződést inkább melegvizes, mosószeres szivaccsal töröld le.)

És hogy milyen érzés egy “régi-új” konyhabútor? Megrendelőm néhány nappal később ezt írta:

"Kedves Edit, Minden nap egyre jobban tetszik a konyhánk és mindig gyönyörködünk benne szó szerint. A férjem is múltkor csak megállt az ajtóban és nézegette. Köszönjük mégegyszer. Csodás napot! A."

 

És végezetül két konyha-tuning kedvcsináló kép a nagyvilágból. :)

kitchenbeforeafter

 

kitchenbeforeafter2

Legyen szép napod! :)

Edit

A Te személyi rend-szervezési és home staging tanácsadód

A bejegyzés trackback címe:

https://rendszerezz.blog.hu/api/trackback/id/tr7114206021

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Csempefestés a konyhában | Rend/szerezz 2018.02.01. 09:05:46

[…] https://rendszerezz.com/2018/01/23/konyha-tuning/ […]
süti beállítások módosítása